Wyjeżdżając na konferencje i w innego rodzaju podróże służbowe można liczyć na dodatkowy zarobek w postaci diety. Taka dieta obowiązuje nie tylko, gdy wyjeżdża się poza Polskę, ale również wtedy, gdy wyjeżdża się w obrębie kraju. Jak jednak jest ustalana wysokość diety krajowej? W jakich przypadkach ona obowiązuje, a kiedy nie ma co liczyć na pieniądze?

1. Co to jest dieta krajowa i kto ją może dostać?

2. Ile wynosi dieta krajowa z tytułu podróży służbowej – na jakie kwoty można liczyć?

3. Czy dieta krajowa starcza na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia?

4. Podróż służbowa – w jakich przypadkach nie obowiązuje dieta krajowa? Kiedy się jej nie dostaje?

5. Gdzie znaleźć więcej informacji i wyliczeń diety przy podróży krajowej?

Co to jest dieta krajowa i kto ją może dostać?

Czym jest dieta krajowa i kto ją może dostać? Dieta krajowa to świadczenie pieniężne, które należy się każdej osobie będącej w delegacji na terenie Polski przez okres nie krótszy niż 24 godziny. Ważne jest to, że dieta jest wydawana ze względu na tak zwane zwiększone koszty wyżywienia – czyli potrzebę jedzenia na mieście a nie gotowania w domu. Dlatego też, jeżeli jest się zameldowanym w hotelu, w którym są wydawane posiłki – wtedy dieta jest zmniejszana o pewien procent. 

Ile wynosi dieta krajowa z tytułu podróży służbowej – na jakie kwoty można liczyć?

Najważniejsze pytanie – ile wynosi dieta krajowa? Od stycznia 2023 roku dieta krajowa za jedną dobę poza domem (np. na delegacji) wynosi 45 złotych. Co ważne pełna kwota jest wydawana wtedy, gdy poza domem przebywa się ponad 12 godzin ale nie więcej jak 24. Pomiędzy 8 a 12 godzin dostaje się połowę diety (a więc 22,5zł) a jeżeli podróż służbowa trwa mniej niż 8 godzin, wtedy dieta nie przysługuje. Warto więc wiedzieć, jak długo trwała podróż służbowa i trzymać wszelkiego rodzaju paragony i bilety aby potwierdzić nasze wyliczenia. Dzięki temu dostaniesz kwotę, która ci się należy.

Czy dieta krajowa starcza na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia?

Czy kwota, którą się dostaje jako dietę krajową, wystarcza na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia? 45 złotych może się wydawać sumą niewielką, jednak musi ona wystarczyć na całodzienne wyżywienie – śniadanie, obiad i kolację. Jeżeli któryś z posiłków jest zapewniony przez hotel, w którym jest się zameldowanym, to traci się część przysługującej diety. Czasami (szczególnie jadąc do drogich miejscowości) warto jednak zastanowić się nad tym, lepszą opcją nie jest właśnie wynajem pokoju w hotelu, w którym w cenie jest śniadanie czy obiad. 

Podróż służbowa – w jakich przypadkach nie obowiązuje dieta krajowa? Kiedy się jej nie dostaje?

Czasami jednak zdarza się tak, że podróż służbowa nie oznacza dostania diety. Kiedy nie dostaniesz nawet części pieniędzy, mimo tego że wybrałeś się w podróż służbową? Zdarzyć się może tak wtedy, gdy twoja podróż będzie trwała mniej niż 8 godzin. Czyli jeżeli cała podróż nie będzie trwała minimum 8 godzin, to nie dostaniesz żadnych pieniędzy na pokrycie kosztów wyżywienia. Warto więc o tej informacji pamiętać. 

Gdzie znaleźć więcej informacji i wyliczeń diety przy podróży krajowej?

Jeżeli chcesz znaleźć więcej informacji dotyczących tego ile wynosi dieta za podróż służbową to najlepszym miejscem może okazać się internet. To właśnie tu znajdziesz aktualne stawki i dowiesz się jak sprawdzić czy przysługuje dieta właśnie w twoim przypadku. A co za tym idzie, będziesz w stanie również obliczyć wysokość diety krajowej dla siebie i dowiesz się ile zarobisz.