Maszyny budowane często muszą pracować w trudnych i wymagających warunkach, przez co ich części są narażone na uszkodzenia. W zależności od typu wykonywanej pracy oraz przeznaczenia danej maszyny różne jej części mogą szybciej lub nieco wolnej ulegać eksploatacji. Jak to jest w przypadku maszyn marki Caterpillar? Które części do koparek Cat są najczęściej wymieniane, a które części Cat są trwałe i nie wymagają tak częstej wymiany? Na co zwrócić uwagę, aby maszyny budowlane takie jak Cat koparko ładowarka działały długo i efektywnie?

Okresowe przegląd i kontrola najważniejszych podzespołów

Jeżeli nie chcemy stale odwiedzać sklepu Cat i co chwile wpisywać w wyszukiwarkę frazy „Cat części zamienne“, czy też “Caterpillar części zamienne” w poszukiwaniu części do koparko-ładowarki Cat, niezbędnych do wykonania pilnej naprawy, zadbajmy o regularne przeglądy maszyny. Konserwacja podzespołów, uzupełnianie smarów i olejów to minimum w utrzymaniu swojego sprzętu w dobrej kondycji, jednak to nie wystarczy. Musimy pamiętać o stałych przeglądach technicznych, podczas których wprawione oko mechanika ostrzeże nas w porę, że dany element wymaga wymiany, dzięki czemu unikniemy nagłych awarii na placu budowy i problemów związanych z unieruchomieniem maszyny i opóźnieniem realizowanych prac.

Jakie elementy wymagają stałej kontroli?

Jeżeli chodzi o części do Cat które najczęściej ulegają eksploatacji, to podobnie jak w przypadku większości maszyn budowlanych problemy możemy napotkać w zakresie hydrauliki siłowej, układu hamulcowego oraz układu jezdnego. Powinniśmy też regularnie kontrolować układ elektryczny maszyny, silnik, cięgna sterujące oraz linki, a także osprzęt roboczy i inne elementy zewnętrzne. Prace budowlane narażają maszyny na liczne przesilenia, pylenie, kontakt z kurzem, piaskiem, czy też kamieniami. Pracują one na nierównym terenie narażone na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, dlatego tylko regularna kontrola pozwoli nam ustrzec się przed nagłymi awariami, które najczęściej wymagają kosztownych napraw, a czas z nimi związany przekłada się niekorzystnie na terminowość wykonywanych prac, a co za tym idzie wizerunek firmy i jej sytuację finansową.