Wydruki 3D to obecnie jedna z najlepszych innowacji, która wkroczyła na rynek bez względu na sektor działalności.

Co ciekawe, drukarki 3D wykorzystywane są także coraz częściej w szpitalach. Przykładem może być oddział chirurgiczny szpitala w Olsztynie. Jak są wykorzystywane?

 

Okazuje się, że druk 3D jest doskonały do tworzenia prototypów i modeli, na których uczyć się mogą przyszli lekarze czy stażyści. Podjęto próby wykonania trójwymiarowych modeli wątroby oraz innych organów ludzkiego ciała. Efekty były zadziwiające, ponieważ wydruki 3D są idealnie precyzyjne. Takie projekty nie mogłyby powstać z wykorzystaniem pracy ludzkich rąk, natomiast poprzez dedykowane programy komputerowe realizowane są bez problemu. To tylko jeden z przykładów, które świadczą o stosowaniu nowoczesnych opcji w polskiej medycynie. Dzisiaj drukarki 3D stosuje się do walki z pandemią koronawirusa. Do czego przydają się najbardziej?

 

Przyłbice ochronne z drukarek 3D

Okazuje się, że koszt druku 3D jest niewielki, do tego każda drukarka może wykonać nawet 100 sztuk przyłbic ochronnych każdego dnia. To ogromna pomoc, biorąc pod uwagę aktualne zapotrzebowanie personelu medycznego na terenie całej Polski. Przyłbice zabezpieczają medyków przed zarażeniem koronawirusem.

Warto wspomnieć, że w pomoc szpitalom włączyły się praktycznie wszystkie drukarnie 3D w kraju. Charytatywnie lub za niewielką opłatą produkują przyłbice i maseczki, które trafiają do najbardziej potrzebujących. Na takie zapotrzebowanie odpowiedziały też same placówki szpitalne – kilka z nich nabyły drukarki 3D, by rozpocząć samodzielną produkcję.

 

Produkcja przyłbic w czasach pandemii koronawirusa nie jest niczym trudnym. Powstał projekt idealny oraz prototypy, na których wzór może być realizowany wydruk 3D. Przyłbice powstają z plastiku albo innego, bezpiecznego tworzywa sztucznego. Co ważne, taki wyrób jest w pełni profesjonalny i skuteczny, można używać go wielokrotnie po uprzedniej dezynfekcji.

 

Jak widać, drukarki 3D sprawdzają się w medycynie. Możliwości wydruków są ogromne i to nie tylko w celach naukowych, ale także tych użytkowych. Niski koszt wyrobu, nieograniczone możliwości, pełen profesjonalizm, wydajność, krótki czas produkcji, a przede wszystkim innowacyjne rozwiązania zgodne z nowoczesną technologią, to tylko niektóre z zalet, które mają znaczenie przy wyborze metody tworzenia trójwymiarowych modeli.