Wiele rodzajów środków do ochrony indywidualnej jest dostępnych do stosowania w miejscu pracy. Wiele państw zapewnia wytyczne i ogólne informacje na temat rodzajów środków ochrony indywidualnej stosowanych w przemyśle i wielu zawodach.

Potencjalni użytkownicy powinni być zaangażowani w wybór sprzętu, który będą prawdopodobnie nosić, i jeśli to możliwe, należy udostępnić im więcej niż jeden model odzieży ochronnej do wyboru. Różne rodzaje odzieży ochronnej dla pracowników wielu branż obejmują kaski, gogle i okulary ochronne, rękawice do wielu zastosowań, buty ochronne, kombinezony, fartuchy i wiele innych. Kaski chronią głowę przed spadającymi przedmiotami, uderzeniami przedmiotami lub zranieniem. Zapobiegają również skalpowaniu lub zaplątaniu się włosów w maszynach, w których obrażenia są wciąż liczne. Siatki do włosów i czapki są również używane ze względów higienicznych.

Wszystkie formy ochrony głowy i skóry głowy muszą być odpowiednie, właściwie dopasowane i mieć w razie potrzeby łatwo regulowany pałąk na głowę, na karku i pasek pod brodą.

Środki ochrony oczu przeznaczone są do ochrony przed uderzeniami, skaleczeniami, rozpryskami, mgiełkami i aerozolami. Wszystkie ubrania ochronne muszą być regularnie czyszczone, ale jest to szczególnie ważne w przypadku ochrony oczu, ponieważ brudne soczewki prowadzą do słabego widzenia i mogą dodatkowo przyczyniać się do wypadków. W przypadku zarysowania lub pęknięcia soczewek należy je wymienić. Zapewniając ochronę słuchu, pracodawcy powinni wybrać ochraniacze odpowiednie dla środowiska pracy i rozważyć, czy są wygodne i higieniczne. Podobnie jak inne środki ochrony indywidualnej, ochrona słuchu będzie musiała być kompatybilna z innymi środkami ochrony indywidualnej, czyli kaskami, maskami przeciwpyłowymi i ochroną oczu, noszonymi przez pracowników. Pracodawcy mogą również zapewnić szereg różnych ochraniaczy, aby umożliwić pracownikom wybór takich, które im najbardziej odpowiadają. Przed wyborem odzieży ochronnej należy przestrzegać hierarchii środków kontroli.