Ręczniki papierowe na rolce — rodzaje, jak wybrać

Ręczniki papierowe to coś, co wykorzystujemy praktycznie każdego dnia i nie powinno ich zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym. Znacząco pomagają w czyszczeniu przeróżnych powierzchni, ale też w wycieraniu rąk i wielu innych zadaniach. Istnieje jednak wiele typów ręczników papierowych, które różnią się materiałem, z jakiego je wykonano i tym, do czego sprawdzą się najlepiej.

Papierowe ręczniki — jakie są ich rodzaje?

Ręczniki papierowe mają wiele rodzajów i to, jaki wybierzemy, ma ogromne znaczenie. W sklepach dostępne są produkty wykonane z makulatury, czy też celulozy. Najprostsze ręczniki papierowe, do których wyprodukowania zastosowano makulaturę, spotykane są z reguły w polskich domach. Charakteryzuje je niska cena, a sam materiał sprawia, że są to ręczniki ekologiczne. Przeznaczone są do sprzątania na przykład w kuchni w trakcie gotowania, do osuszania dłoni, czy też wycierania różnych powierzchni. Dobrze sprawdzą się również podczas osuszania naczyń po umyciu, czy starcia z nich nadmiaru tłuszczu i innych zabrudzeń.

Ręczniki, a właściwie czyściwa z celulozy można z kolei spotkać często w zakładach przemysłowych. Ich duża chłonność sprawia, że lepiej nadają się do ścierania rozlanych płynów, czy też czyszczenia większych powierzchni. Do tego niektóre potrafią usuwać nawet bardzo nieprzyjemne zabrudzenia. Dobre czyściwo, do którego produkcji została użyta celuloza, potrafi sobie poradzić na przykład z plamami oleju.

Na co patrzeć kupując ręcznik papierowy?

W teorii kupując ręczniki papierowe na rolce, nie podejmujemy decyzji, która ma ogromne znaczenie. Dla własnej wygody warto jednak nieco się postarać i kupić możliwie najlepszy ręcznik, który świetnie sprawdza się przy sprzątaniu. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę to, że w sklepach można odnaleźć przeogromny wybór produktów.

Istnieją pewne parametry, które zawsze warto sprawdzić przed wyborem ręcznika. Pierwszy to gramatura. Ma ona wpływ na chłonność. Im wyższa gramatura ręcznika, tym bardziej chłonny będzie. To samo dotyczy ilości jego warstw. Z reguły spotyka się ręczniki 2-warstwowe. 3-warstwowe są jednak bardziej wytrzymałe i starczają na długi czas, gdyż do czyszczenia potrzeba mniej listków.

Kolejną rzeczą jest długość rolki. Klasycznie ręcznik papierowy nie jest szczególnie długi. Spotyka się jednak specjalne odmiany, które są wręcz przeogromne i starczają na dłużej. Do tego potrafią kosztować mniej. Może to być więc dużo bardziej ekonomiczny wybór od kupienia np. 4-paka ręczników papierowych. Wszystko oczywiście zależy jednak od potrzeb oraz osobistych preferencji. Czasem dłuższe rolki nie są tak miękkie i chłonne, jak krótsze.