Kuchnia to serce domu. Dlatego tak bardzo zależy nam, aby była funkcjonalna i ładna. Niektórzy spędzają w kuchni nawet kilka godzin dziennie. Nic więc dziwnego, że zależy nam na jej atrakcyjnym wyglądzie. Nowe meble najczęściej robione przez stolarza kosztują kilkanaście tysięcy złotych, jeśli nie mamy na to budżetu, pozostają nam samodzielne przeróbki. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które niewielkim kosztem zmienią naszą kuchnię nie do poznania.

Ściany

Ściany w kuchni są szczególnie narażone na zachlapanie i zabrudzenia. Tłuste plamy z jedzenia i zadrapania wyglądają wyjątkowo nieatrakcyjnie. Dlatego jeśli chcemy wprowadzić zmiany, warto zacząć od pomalowania ścian. Gdy mieszkamy w bloku z wielkiej płyty i nasza kuchnia nie należy do przestronnych, warto wybrać farbę w jasnych barwach. Biel i jej odcienie dodadzą wnętrzu świeżości i wizualnie powiększą pomieszczenie. Najlepszym wyborem będzie farba akrylowa lub lateksową, o możliwie jak najwyższych parametrach zmywalności.

Płytki ścienne i fugi

W zależności od tego, kiedy kafelki zostały położone, wyróżniają się panującym w tamtych latach stylem. Zdarza się również, że płytki mamy od niedawna, ale zupełnie nie wpisują się w naszą stylistykę. Czy w takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni skuć całą ścianę? Na szczęście nie. Na rynku dostępne są specjalne farby, przeznaczone do malowania terakoty. Naszym zadaniem jest dokładne umycie ścian i ich odtłuszczenie. Następnie możemy przejść do malowania wałkiem lub pędzlem – w zależności od zaleceń producenta. Jeśli jednolity kolor nam nie odpowiada, to ciekawą formą urozmaicenia płytek są naklejki z dekorami.

Podobna sytuacja występuje, gdy nasze fugi straciły kolor lub noszą ślady użytkowania. W sklepach dostępne są proste w użyciu sztyfty i markery do barwienia fug. Występują w kilku podstawowych kolorach.

Aby metamorfoza kuchni nabrała rozmachu możemy przemalować płytki, nakleić dekory i nadać charakteru kontrastowo kolorując fugi.

Podłoga

W zależności od budżetu, jakim dysponujemy możemy, dopiąć przemianę naszej kuchni przez wymianę podłogi. Do wyboru mamy panele winylowe lub laminowane. Dobrą opcją są również płytki podłogowe. Musimy się jednak liczyć ze sporym wydatkiem. Jeśli nie posiadamy gotówki, a nowa kuchnia śni nam się po nocach, to warto zainwestować w porządną podłogę. Na ten zakup możemy przeznaczyć środki z chwilówki bez bik. Tańszą, ale mniej wyszukaną opcją będzie położenie na kuchennej podłodze wykładziny PCV, dostępnej w wielu wariantach kolorystycznych, a co ciekawe realistycznie imitujących drewno lub ceramikę.

Meble

Jak wspomnieliśmy nowe meble kuchenne na wymiar to spory koszt, ale nic straconego. Są metody, które idealnie potrafią odmienić wygląd szafek i półek kuchennych. Kiedyś na meble przyklejano specjalną samoprzylepną okleinę, co wcale nie należało do najłatwiejszych. Aktualnie, jest prostszy sposób, czyli farba do zadań specjalnych. Nowoczesne farby do renowacji mebli kuchennych nie wymagają nawet użycia farby podkładowej. Jedyne co musimy zrobić, to dokładnie oczyścić i odtłuścić malowaną powierzchnie. Farby te znajdziemy w każdym markecie budowlanym lub na Internecie. Ostatnim szlifem w renowacji mebli kuchennych będzie dobór nowych uchwytów, które potrafią całkowicie odmienić styl wyposażenia kuchennego.

Detale

Z pozoru najmniej kosztowna będzie wymiana lub zakup dekoracji. W tym słoiczków, puszek i pudełek na przyprawy, kasze czy makarony, oraz dywaników czy oświetlenia. Możemy wykorzystać tę metodę jako jedyną formę odnowienia kuchni lub jako uzupełnienie wcześniejszych poczynań. Warto ujednolicić styl dekoracji, dzięki czemu nadamy kuchni pożądanego wyglądu.