Wypoczęty człowiek to zadowolony człowiek. Wypoczywać należy, a nawet trzeba, zwłaszcza w dzisiejszym zabieganym świecie. Tylko jaki mebel jest najlepszy, by swobodnie się na nim położyć i zapaść w sen lub czytać ulubioną gazetę? Leżanka! To ona obecnie robi furorę. Jak sprawdzi się we wnętrzach?

Leżanka czy szezlong?

Właściwie leżanka i szezlong to jeden i ten sam mebel. Zmieniła się tylko nazwa. 

Słowo „szezlong” pochodzi z francuskiego i oznacza długie krzesło bądź wydłużony fotel. Mebel taki był bardzo popularny w XVIII i na początku XIX wieku. Nawet do dzisiaj zachowały się obrazy przedstawiające damy leżące na finezyjnie wygiętych szezlongach. Przykładem może być obraz Jacques’ a Louisa Davida „Portret Madame Recamier”. 

Leżanka jest meblem służącym do wypoczynku i popołudniowego relaksu. Jednak nie w każdym pomieszczeniu się sprawdzi. 

Gdzie najlepiej postawić leżankę?

Leżanka to dość nietypowy mebel, ale wbrew pozorom nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie do salonu. Równie dobrze można postawić ją w gabinecie, bibliotece czy nawet pokoju dziecinnym. 

Leżanka w salonie pełni funkcję wypoczynkową. Można zdecydować się na model przypominający wydłużony fotel. Obicie meble zazwyczaj jest skórzane, skóropodobne lub z materiału. Bardzo modne są szezlongi obite welurem. Leżanka może stać przy oknie lub przy stole, wszystko zależy od ilości miejsca we wnętrzu. 

Mebel do gabinetu będzie służył do popołudniowej drzemki. Warto zatem postawić na model wydłużony, o miękkim obiciu. Najlepiej, aby pasowało ono do obicia krzeseł. Wtedy w pokoju będzie panowała spójność aranżacyjna. 

Szezlong dla dziecka bardzo często nawiązuje do ulubionej bajki. Zamiast zagłówka może się pojawić głowa misia lub innej postaci. Taki mebel w pokoju dziecinnym jest po prostu dłuższym fotelem, na którym dziecko może przysiąść lub się zdrzemnąć. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby leżankę umieścić w sypialni. Będzie dodatkowym elementem wypoczynkowym, a  poza tym doda pomieszczeniu przytulności. 

Leżanki to także dobry wybór do ogrodu. Warto wybrać mebel solidnie wykonany i odporny na warunki atmosferyczne. Tego typu szezlong będzie idealny również na taras. 

Do jakich wnętrz pasuje leżanka?

Niestety, nie do wszystkich. Leżanka jest meblem, który wymaga przestrzeni. W małych pokojach może wywołać efekt zagracenia. Szezlong nie nada się dla większej ilości osób, gdyż jest to mebel jednoosobowy. Duże rodziny powinny pomyśleć o bardziej funkcjonalnych rozwiązaniach takich jak na przykład sofy rozkładane czy narożniki. Leżanka najlepiej pasuje do sporych metraży. 

Klasyczny szezlong sprawdzi się w pomieszczeniach glamour, w stylu dworskim, prowansalskim czy vintage. Można go postawić w pokoju urządzonym w stylu eklektycznym, tylko trzeba uważać, aby w nie zapanował w nim chaos. Szezlong warto ustawić w mieszkaniu loftowym – będzie oryginalny i nada kameralności. 

Leżanka sprawdzi się w pokoju minimalistycznym czy urządzonym w stylu skandynawskim. Można postawić na mebel bez zagłówka w stonowanym kolorze beżu lub bieli. 

Szezlong to dobre rozwiązanie także do nowoczesnego wnętrza. Na rynku jest sporo tego rodzaju mebli na metalowych nóżkach i o minimalistycznych formach. 

Leżanka, czyli szezlong będzie pasowała do pomieszczeń o dużych powierzchniach. Jest to mebel jednoosobowy, dlatego wieloosobowe rodziny powinny z niego zrezygnować. Sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, nowoczesnym, vintage, dworskim, loftowym i skandynawskim. Leżanka służy do wypoczynku, dlatego można ją umieścić zarówno w  salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, jak i w gabinecie czy w bibliotece.  

https://boconceptwarszawa.pl/?p=/pl-pl/shop/sofy/lezanki

BOCONCEPT WARSZAWA – WILCZA
ul. Wilcza 44
00-679 Warszawa

Tel. +48 607 057 403
wilcza@boconcept.pl