Jeśli istnieje tak zwany trend w aranżacji wnętrz, którego projektanci nie mają dość, jest to z pewnością odsłonięta cegła. Dla niektórych szczęśliwych właścicieli domów usuwanie płyt kartonowo-gipsowych ujawnia piękne ceglane ściany, które nadają przestrzeni ponadczasową teksturę, ciepło i charakter.

Nic nie przypomina oryginalnych bloków z gliny i zaprawy, które przypominają historię domu, w końcu wypalane cegły istnieją od tysięcy lat. Niezależnie od tego, czy pozostawiono je w stanie surowym, czy pomalowano, wygląd takich ścian nadaje się do wielu stylów, od rustykalnego po industrialny. Ale istnieją pewne wady odkrywania starych elementów budulcowych domu, z których najmniejszym jest wyzwanie powieszenia dekoracji ściennych. Istnieje również fakt, że sekcje wewnętrzne były na ogół wykonane z materiałów niższej jakości niż elementy zewnętrzne i często były układane przez początkujących, uczących się sztuki murarskiej. Choć mogą wyglądać na solidne, odsłonięta cegła jest w rzeczywistości dość porowata, co czyni ją podatną na pochłanianie zarówno brudu, jak i wilgoci, która może prowadzić do pogorszenia stanu i problemów z pleśnią.

Dlatego tak ważne jest nałożenie szczeliwa lub farby akrylowej na wewnętrzną cegłę i zaprawę, aby chronić je przed wilgocią. Ceglane ściany, na których położona jest retrocegła, są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości, do odkurzania używaj ściereczki z mikrofibry lub szczotki odkurzacza. Do głębokiego czyszczenia zaleca się zmieszanie niewielkiej ilości wody z równymi częściami soli i łagodnego płynu do mycia naczyń lub mydła kastylijskiego. Nałóż powstałą pastę na ścianę sztywnym pędzlem i odstaw na dziesięć minut. Na koniec użyj mokrej gąbki i wiadra z wodą, aby spłukać domowy roztwór czyszczący ze ściany. Pochwal się ulubionymi zdjęciami i pamiątkami z podróży, wieszając je na odsłoniętej ceglanej ścianie. Pamiętaj, aby nie zakrywać zbytnio cegły, nie chcesz przecież, aby ściana straciła swój urok.