Dzieci, które nie nadążają za kolegami z klasy w nauce ortografii, łatwo zapominają o słowach lub mieszają litery podczas pisania. Potrzebują więcej czasu na przyswojenie sobie zasad.

Wymuszenie na nich wkuwania na pamięć nie jest najlepszym pomysłem, nudne sposoby na uczenia są po prostu mało skuteczne. Warto poszukać pomysłów, które będą dla dziecka interesujące. Nauka ortografii nie każdemu przychodzi łatwo. Niekiedy same lekcje w szkole nie wystarczą aby należycie przyswoić sobie zasady polskiej ortografii. Dlatego też rodzice poszukują pomysłów na to aby zachęcić dzieci do nauki. Żmudne przepisywanie wyrazów, jakie kiedyś stosowano, co prawda wpaja zasady pisania słów, jest jednak bardzo nużące. Obecnie poszukuje się ciekawszych rozwiązań. Warto wykorzystać fakt, iż dzieci obecnie uwielbiają korzystać z komputerów i tabletów. Można poszukać różnego rodzaju programów edukacyjnych, które w interesujący sposób będą rozwijały umiejętności ortograficzne naszego dziecka. Obecnie możemy sprawdzać umiejętności dziecka, za pomocą stron na których może pisać dyktanda ortograficzne online.

W wyrazach musimy uzupełnić wyraz, w polu wyboru mamy dwie opcje, należy wybrać tą poprawną. Po wypełnieniu dyktanda otrzymujemy wynik procentowej skuteczności. Na zielono mamy zaznaczone prawidłowe litery, na czerwono mamy zaznaczone błędy. Dzięki temu można łatwo przeanalizować, z którymi aspektami nasze dziecko ma największe problemy. Można wówczas przepracować problem, i spróbować przeprowadzić dyktando od początku. W ten prosty sposób będziemy po kolei analizować problemy i je eliminować. Na stronie https://dyktanda.pl/ znajdziemy kilkaset gotowych dyktand, na których możemy ćwiczyć naszą znajomość ortografii. Dzieci mogą korzystać ze strony zarówno na komputerach jak i na tabletach. Można to potraktować jako zabawę zliczając punkty z poszczególnych dyktand. Musimy poszukiwać sposobów aby nauka nie była dla naszego dziecka nudna, nauka na komputerze albo urządzeniu przenośnym będzie ciekawsza.