Dom w technologii CLT wydaje się obecnie jedną z ciekawszych alternatyw dla tradycyjnych rozwiązań budowlanych. Jego całkowita masa jest kilkukrotnie niższa od betonowych obiektów. Podobnie prefabrykowane płyty zajmują mniejszą powierzchnię, co w rezultacie daje większą przestrzeń do wykorzystania. Przygotowanie projektu i zdobycie wszystkich wymaganych pozwoleń odbywa się w podobnym czasie, niemniej sama realizacja budowy przebiega zdecydowanie szybciej. Dość powiedzieć, że czas stawiania budynku na wyznaczonym terenie przebiega od kilku dni do kilku tygodni bez względu na rodzaj pogody.

Dom w technologii CLT i naturalne materiały

Mamy zatem konstrukcje drewniane CLT, a przy okazji dom z naturalnego, ale co ważne również odnawialnego materiału. Element ekologii ma tutaj istotne znaczenie. We współczesnym budownictwie w związku ze zmianami klimatycznymi, z roku na rok ten wątek ma coraz większe znaczenie. Dom w technologii CLT na każdym etapie jego powstawania emituje do atmosfery śladowe ilości CO2. Jednocześnie nie ma różnicy, czy będzie to jednorodzinny, wielkondygancyjny dom, czy wieżowiec. Za każdym razem chirurgiczna precyzja wykonania poszczególnych płyt, stabilność samego budynku, wyjątkowa ognioodporność są gwarancją bezpieczeństwa. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że tego rodzaju budynki przeznaczane są również do użyteczności publicznej, to w efekcie mamy doskonały przykład łączenia nowoczesności z eko wymaganiami.

Dom w technologii CLT pod klucz

Dom w technologii CLT, to szczelna zabudowa. Poszczególne płyty klejone warstwowo tworzą jednolity materiał bez niepotrzebnych wolnych przestrzeni. Nowoczesne domy z drewna są też elastyczne pod względem ich wykończenia. Warto pamiętać, że producenci oferują najczęściej dwa rozwiązania – dom w formie deweloperskiej lub pod klucz. W tym drugim wariancie, co zrozumiałe, przygotowane jest wszystko tak, że możemy od razu cieszyć się swoim własnym miejscem. Koniecznie trzeba sobie zdawać sprawę, że design płyt CLT jest na tyle ciekawy i oryginalny, że prawdę mówiąc nie wymaga tradycyjnych form wykończeniowych. Rzecz jasna wszystko tutaj zależy od przyszłych domowników, niemniej dobrze zdawać sobie z tego sprawę. Nie trzeba w tym wypadku kłaść tapet, malować lub wykonywać inne prace.

Dom w technologii CLT, czyli tradycja i nowoczesność

Warto dodać, że tego typu rozwiązania, jak domy w technologii CLT, wprowadzają nas w ciekawą przyszłość. Okazuje się, że nowoczesne rozwiązania w połączeniu z tradycyjnymi materiałami dają nową jakość. Widać ją szczególnie w krajach skandynawskich, w niektórych krajach Europy Zachodniej, a nawet w Kanadzie. W obecnych czasach rozwój technologii nie dotyczy tylko elektroniki i komunikacji, ale także branży związanej z infrastrukturą oraz budownictwem. W tym kontekście, Cross-Laminated Timber stanowi podstawę innowacyjności, która łączy w sobie ekologię, efektywność energetyczną i estetykę. Jest to obecnie jedna z najlepszych efektywnych i fascynujących metod budowy, która zdobywa uznanie na całym świecie.

Atuty technologii CLT

Efektywność energetyczna to następny aspekt, który sprawia, że ​​nowoczesne domy z drewna są dzisiaj jedną z ciekawszych alternatyw na rynku budowlanym. Panele CLT mają dobrą izolację termiczną, co pozwala na utrzymanie podwyższonej temperatury we wnętrzu budynku. Dzięki temu zużycie energii potrzebnej do ogrzewania, a co za tym idzie również rachunek za prąd, są niższe, co przekłada się rzecz jasna na oszczędności.

Wizualny aspekt domów, budowanych w technologii CLT również cieszy oko. Naturalna uroda drewna nadaje wnętrzom ciepło i przytulność, a jednocześnie prosty i nowoczesny wygląd. Można nawet postawić tezę, że charakterystyczna architektura tego typu zabudowań, ale także możliwości kształtowania przestrzeni wokół, dbałość o detale, czynią z tego typu obiektów prawdziwe dzieła sztuki. Nawet jeżeli to stwierdzenie brzmi nad wyraz optymistycznie, to przykłady europejskich realizacji pokazują, jak wiele można osiągnąć, korzystając z CLT. Owszem, często są to rozwiązania hybrydowe, niemniej są one dowodem na to, że tego rodzaju stwierdzenia, jak ,,dzieło sztuki” nie są na wyrost.

Wyzwania przed technologią CLT

Nowoczesne domy z drewna w interesującej nas technologii, to stosunkowo nowa gałąź w budownictwie. W związku z tym istnieje obiektywnie kilka istotnych wyzwań, które stoją przed tym modelem stawiania domów. Przede wszystkim mamy do czynienia z klasycznym problemem, związanym z wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań. W krajach rozwiniętych wszelkie tego typu nowości przyjmowane są wcześniej, czy później z całym dobrodziejstwem inwentarza. Tym bardziej, że w omawianej przez nas sytuacji dochodzi do tego powszechna wrażliwość na zmiany klimatyczne i wynikające stąd zrównoważone budownictwo.

W krajach aspirujących tradycyjne rozwiązania częściej biorą górę. Niezbędna jest edukacja nie tylko inżynierów i architektów, ale również potencjalnych nabywców. Podobnie jest z przepisami budowlanymi, które wymagają tutaj często większej otwartości i chęci dostosowywania zapisów do aktualnych potrzeb wchodzących na rynek nowych technologii.

Aspekty zdrowotne

Nie można również zapominać o aspektach zdrowotnych, związanych z eksploatacją domów drewnianych. Drewno przede wszystkim nie wydziela substancji szkodliwych dla zdrowia. To naturalny materiał, którego otoczenie wpływa kojąco na domowników. Drewno samo w sobie posiada właściwości higroskopijne. Oznacza to, że kiedy na zewnątrz budynku pogoda jest ciepła, a powietrze suche, materiał ten oddaje wilgoć. Z kolei, kiedy zewnętrzne warunki są odwrotne, drewno reguluje stopień wilgotności w budynku. Płyty CLT dają tę możliwość, ponieważ ich przygotowanie polega na odpowiednim wysuszeniu drewna. Musi być ono odpowiednio przygotowane. W przeciwnym wypadku nie przejdzie odpowiednich testów. Wilgotność tego materiału (różne źródła podają różne parametry) powinna wynosić od 12% do 18%. Nie więcej. Im mniej, tym lepiej. Tak przygotowany materiał jest gwarancją procesów opisanych wyżej.

Istnieją jeszcze inne wartości, które moglibyśmy nazwać miękkimi. Obecność drewna w naszym otoczeniu można przyrównać do spędzania czasu na tle natury. Nie mamy tutaj na myśli porównywania tych dwóch miejsc w skali jeden do jednego. Byłaby to przesada. Niemniej część tego, czego doświadczamy w kontakcie z przyrodą, odczuwalne jest również we wnętrzach drewnianych domów. Na pewno obecność tego materiału do pewnego stopnia niweluje stres, odpręża i pozwala szybciej zregenerować się. Aczkolwiek należy rozumieć to w ten sposób, że drewno jest jednym z elementów, które pomaga wzmocnić ten efekt. Owszem, na pewno nie rozwiąże za nas problemów, nie sprawi, że przemęczeni do granic możliwości, nagle odzyskamy siły. Mamy na myśli raczej taką sytuację, gdzie jego obecność na pewno nie będzie wzmagać nieprzyjemnych wrażeń. Jedno jest pewne – dom z drewna w technologii CLT daje swoim użytkownikom wiele powodów do zadowolenia, mieszkanie w takich warunkach, to czysta przyjemność.