Jak widzimy w samochodzie z dokładnym wskaźnikiem pompy olejowej, który śledzi rzeczywiste ciśnienie, widzimy iż ciśnienie w silniku nie pozostaje stałe.

Silnik na biegu jałowym nie wymaga tak dużego ciśnienia, aby smarować wszystkie jego ruchome części, jak ten, który pracuje ze znacznie większą prędkością. Zazwyczaj każde 1000 obr / min potrzebuje ciśnienia 10 psi, chociaż liczba ta może się różnić w przypadku silników o wysokiej wydajności. Bezpośrednia korelacja między ciśnieniem oleju a prędkością obrotową silnika jest związana z samą konstrukcją pompy olejowej. Urządzenia są połączone z wałem korbowym silnika, aby uzyskać niezbędny napęd, zwykle działający z połową prędkości obrotowej. Większość silników pracuje na mokrym układzie olejowania miski olejowej, co oznacza, że dno obracających się elementów silnika przechodzi przez miskę olejową i w trakcie obracania się wyrzuca smar na cylindry. Pompa olejowa jest odpowiedzialna za wypchnięcie oleju na szczyt silnika. Istnieje wiele konstrukcji pomp, ale każda z nich skupia się na koncepcji zestawu kół zębatych lub wirników sprężających olej poprzez dociskanie go do obudowy, w której odbywa się obrót kół zębatych lub wirnika.

Pompy zębate są starszą konstrukcją, podczas gdy wirniki – szczególnie ekscentryczne wirniki, które składają się z dwóch wirników z większą liczbą płatów z jednej strony niż z drugiej – są bardziej powszechne w nowoczesnych pojazdach.

Istnieją również konstrukcje, które wykorzystują przesuwane łopatki na wirniku, a także systemy olejowania suchej miski olejowej, które całkowicie eliminują miskę olejową i polegają na parze pomp olejowych, aby utrzymać smarowanie całego obracającego się zespołu. Każdy typ pompy pompuje olej przez filtr oleju silnika, a następnie przez silnik na górę, gdzie ostatecznie kapie z powrotem do miski olejowej. Istnieją również zawory ciśnieniowe, które otwierają się, aby upewnić się, że olej nie przekracza pewnego poziomu psi, który mógłby uszkodzić elementy wewnętrzne. Z pewnością dystrybutor do oleju napędowego przyda się w firmach, które posiadają dużą ilść samochodów ciężarowych. Mogą je zmontować firmy spedycyjne, czy też zajmujące się transportem osób.