Każdy z nas zna rocznego słonecznika, którego jasne czapki kwiatów poruszają się po słońcu, a jego nasiona nadają nam szczególny smak, aromat i słynny olej słonecznikowy. Okazuje się jednak, że oprócz dużych roślin słonecznika, o stosunkowo niewielkiej liczbie jasnych płatków, są też rośliny o skromniejszym rozmiarze, których czapki kwiatowe składają się praktycznie tylko z płatków o różnych kolorach, od jaskrawożółtego do pomarańczowego, a nawet prawie czarnego. Jest to helianthus lub ozdobny słonecznik w doniczce, który w razie potrzeby można uprawiać nawet w domu.

Dzięki pracy hodowców do tej pory wyhodowano wiele interesujących odmian heliantusa, które są doskonale rozmnażane przez nasiona. Kwiaty w wielu odmianach mogą osiągnąć prawie trzy dziesiątki centymetrów, a same odmiany można z grubsza podzielić na trzy kategorie – gigantyczne, średniej wielkości i zwarte.

Słonecznik dekoracyjny: sadzenie i pielęgnacja

Tak więc, jeśli udało ci się kupić dekoracyjne nasiona słonecznika, natychmiast pojawia się pytanie o wybór miejsca do siewu. W przypadku tego kwiatu należy preferować najlepiej oświetlone części działki z glebą odżywczą, umiarkowanie wilgotną, luźną, przepuszczającą powietrze i wilgoć. Jest świetny, jeśli po stronie północnej znajduje się ściana domu, ogrodzenie lub wysoki krzak z rozprzestrzeniającą się koroną, chronią rośliny przed nagłymi podmuchami wiatru i zapobiegają pękaniu łodygi.

Przed siewem należy wykopać glebę do pełnego bagnetu łopat, poluzować i wykonać otwory o głębokości trzech centymetrów, w podstawie których posypać popiół drzewny, łyżeczką do każdego ziarna.

Nasiona próbują zamknąć się na głębokości około trzech centymetrów i umieścić na miejscu, tak aby między roślinami pozostał co najmniej pół metra.

Możesz rozpocząć wysiew nasion na samym początku maja, zwykle po 7-8 dniach pojawiają się pierwsze pędy. Przez cały ten okres zaleca się utrzymywanie gleby lekko wilgotnej, aw przyszłości spróbuj poluzować glebę wokół łodygi, podlać glebę podczas wysychania i raz w tygodniu dodać do pędu łyżeczkę popiołu drzewnego.

Około lipca otworzą się pierwsze kwiaty, a jeśli sezon nie będzie zbyt gorący, kwitnienie potrwa do początku października. Aby kwitnienie było tak bujne i długie, jak to możliwe, musisz okresowo wyrywać kwitnące pąki, aby utworzyć nasiona, a następnie roślina utworzy nowe pąki. Ponadto, usuwając wyblakłe kwiatostany, zachowasz ogólną dekoracyjność rośliny.

W przypadku słonecznika domowej roboty musisz wybrać garnek – o szerokości 35-45 cm i głębokości około 30 cm, po czym należy go zdezynfekować, gotując na parze we wrzącej wodzie lub wlewając do środka 2% roztwór nadmanganianu potasu i spłukując wodą w temperaturze pokojowej. W podstawie garnka z helianthem musi znajdować się co najmniej jeden otwór do odprowadzenia nadmiaru wilgoci. Rozpocznij napełnianie doniczki drenażem, może to być drobno posiekana cegła, ekspandowana glina, a nawet gleba do akwarium. Warstwa drenażowa musi mieć co najmniej dwa centymetry. Warstwa gleby odżywczej (mieszanina torfu, piasku i próchnicy w równych częściach), o grubości 3-4 cm, musi zostać ułożona na drenażu, a resztę naczynia należy wypełnić zwykłą glebą dla kwiatów lub gleby ogrodowej. Ilość ziemi musi być taka, aby trzy centymetry pozostały do ​​krawędzi doniczki. Po napełnieniu doniczki glebą należy ją podlać, potrzebna ilość wody jest taka, że ​​woda kapie z otworu na dnie doniczki, co oznacza, że ​​gleba jest całkowicie mokra. Następnie możesz zacząć sadzić nasiona. Pamiętaj tylko, że w doniczkach do uprawy heliantusa w domu lepiej jest sadzić nie jedno ziarno, ale dwa lub nawet trzy. W przyszłości wybierasz po prostu najsilniejszą i najlepiej rozwiniętą roślinę, a inne można przesadzić na miejsce lub sadzić w doniczce, w której nie pojawiły się sadzonki.

Nasiona w glebie doniczki muszą być zakopane nieco mniej niż w przypadku wysiewu w otwartym terenie. Wystarczy dwa centymetry. Po wysiewie monitoruj stan gleby, powinna ona być stale lekko wilgotna. W tym okresie dozwolone jest pokrycie garnka folią, umieszczenie go w ciepłym miejscu.

Zwykle pojawiają się pędy trzeciego lub czwartego dnia, film należy usunąć, a doniczkę z heliantusem należy umieścić w oświetlonym miejscu. Dalsza pielęgnacja domowego heliantusa jest bardzo prosta i polega na podlewaniu, gdy gleba wysycha i rozluźnia się, zapobiegając tworzeniu się skorupy. Następnie  stanie się pięknym kwiaty na 8 marca.