Dyski twarde HDD istnieją już od dziesięcioleci, a ich sposób działania jest podobny do gramofonu, dane dotyczą obracających się magnetycznych metalowych talerzy i są zapisywane przez ruchome ramię, które porusza się po tych dyskach, podobnie jak igła gramofonu.

Dyski twarde są zwykle dostępne w rozmiarach 2,5 i 3,5 cala oraz z maksymalnie 8 terabajtami miejsca do przechowywania. Istnieją jeszcze większe modele, ale podobnie jak 4 terabajty dysków SSD, są one niedostępne cenowo dla przeciętnego użytkownika, a raczej skierowane do korporacyjnego zastosowania. Dyski SSD korzystają z pamięci flash zamiast magnetycznych talerzy. Technologia jest dość złożona w szczegółach, ale tutaj dane są zapisywane podobnie jak w przypadku pamięci flash, jednak dyski SSD są dużo szybsze. Tę samą technologię można znaleźć w pamięciach USB, kartach pamięci i urządzeniach z wbudowaną pamięcią. Urządzenia są bardzo lekkie, nie mają ruchomych części i zwykle mają również 2,5 cala wielkości. Dyski półprzewodnikowe SSD posiadają prędkości odczytu / zapisu do 550 megabajtów na sekundę, w praktyce nieco mniej, szczególnie podczas zapisu. Dyski HDD zapewniają mniejsze prędkości.

Systemy operacyjne lub gry wymagają szybszego odczytu poszczególnych danych, dzięki temu dyski SSD doskonale sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, jak również w czasie rozrywki. Dyski SSD są więc znacznie szybsze, bardziej mobilne, bardziej niezawodne i mają tendencję do dłuższego działania. Ale oczywiście są absolutnie bezgłośne, niestety dyski twarde HDD w naturalny sposób hałasują za sprawą mechanicznych, ruchomych części. Nawiasem mówiąc, w przeciwieństwie do wszystkich oczekiwań, dyski SSD nie przynoszą dużej przewagi pod względem zużycia energii. Większość nowoczesnych laptopów odchodzi od napędów mechanicznych HDD na rzecz bardziej trwałych i mniejszych opcji półprzewodnikowych. Ponieważ rozmiary laptopów wciąż maleją, napędy optyczne stają się coraz rzadsze, a dyski SSD są coraz bardziej popularne. Dyski twarde są nadal najczęstszą formą przechowywania w laptopie i są dość proste. Ogólnie rzecz biorąc, napęd będzie określany przez jego pojemność i prędkość obrotową. Dyski o większej pojemności mają zwykle lepszą wydajność niż dyski mniejsze, a dyski o szybszym wirowaniu w porównaniu z dyskami o podobnej pojemności są zwykle bardziej responsywne niż dyski wolniejsze. Jednak wolniej wirujące dyski twarde mają niewielką przewagę, jeśli chodzi o czas pracy laptopa, ponieważ pobierają mniej energii.

Dyski do laptopów mają zwykle rozmiar 2,5 cala i mogą mieć pojemność od 160 GB do ponad 2 TB. Większość systemów będzie miała od 500 GB do 1 TB przestrzeni dyskowej, co jest więcej niż wystarczające dla standardowego systemu laptopów. Jeśli patrzysz na laptopa, który zastąpi komputer stacjonarny jako podstawowy system, który pomieści wszystkie dokumenty, filmy czy programy, rozważ zakup takiego z dyskiem twardym o pojemności 750 GB lub większej. Dyski półprzewodnikowe SSD zaczynają zastępować dyski twarde w większej liczbie laptopów, zwłaszcza nowych ultracienkich laptopów. Niektóre systemy, zwłaszcza komputery stacjonarne, oferują dwa dyski, mniejszy dysk SSD dla systemu operacyjnego i większy dysk twardy HDD na dane, aby zapewnić korzyści płynące z szybkości dysków SSD i większą pojemność dysków twardych. Tego typu dyski twarde używają zestawu układów pamięci flash zamiast magnetycznego talerza do przechowywania danych. Zapewniają szybszy dostęp do danych, niższe zużycie energii i wyższą niezawodność. Minusem jest to, że dyski SSD nie mają tak dużych pojemności, jak mechaniczne dyski twarde. Dodatkowo zazwyczaj kosztują znacznie więcej. Dyski SSD można kupić na stronie https://vobis.pl/komputery/dyski-twarde/dyski-ssd. Typowy laptop wyposażony w dysk SSD będzie miał pojemność od 16 GB do 512 GB. Jeśli dysk SSD jest jedyną pamięcią w laptopie, powinien mieć co najmniej 120 GB miejsca, ale najlepiej 240 GB lub więcej.