Każda firma marzy o tym, żeby zwiększyć liczbę swoich klientów, co w rezultacie przyniesie pokaźniejsze przychody. Jednak, aby tak mogło się stać, potencjalny klient musi się o nas dowiedzieć. W dzisiejszych czasach najłatwiej o promocję za pomocą internetu, gdyż jest to opcja często bezpłatna, a jednocześnie niezwykle efektywna, jeśli wiemy, jak ją przeprowadzić. Właśnie na tym się dziś skupimy – jak skutecznie promować swoją markę w sieci?

Jak powinna wyglądać promocja?

Sprawa wygląda następująco – ile biznesów, tyle stylów promocji. Nie każdy może stosować taki sam model, gdyż produkty zawsze się różnią. Jednak nie jest tak, że powinniśmy iść w ciemno i liczyć, że coś się uda. Specjaliści od marketingu mają kilka podstawowych sposobów na to, aby zwiększyć nasze szanse sukcesu.

Musimy jednak pamiętać, że każdy sposób trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb projektu. Nie wszystko też zadziała w ekspresowym tempie, promocja czasem musi potrwać dłużej, aby uzyskać upragnione efekty.  Przyjrzyjmy się kilku praktykom, które pomogą w zdobyciu nowych klientów.

Skuteczne metody promocji w pigułkach

Na drodze prób i błędów specjaliści od promocji dowiedzieli się o kilku schematach, w których powinniśmy się poruszać. Na początku warto pomyśleć o pozycjonowaniu strony internetowej.

Pozycjonowanie

Jest to szereg działań, których zadaniem jest osiągnięcie jak najwyższego miejsca w wyszukiwarkach internetowych. Im wyższa pozycja, tym więcej kliknięć – co skutkuje większą ilością potencjalnych osób zainteresowanych naszą marką. Google, a więc najbardziej rozpowszechniona wyszukiwarka, jest bardzo wymagająca pod względem pozycjonowania. Z tego właśnie powodu najlepiej będzie współpracować z dobrą agencją do spraw SEO, która na bieżąco będzie dbać o pozycję naszej strony na czele stawki.

Warto jednak wiedzieć, na czym to w skrócie polega. Pozycjonowanie opiera się głównie na:

  • optymalizacji kodu HTML,
  • linkowaniu wewnętrznym,
  • nasyceniu treści słowami kluczowymi,
  • poprawnym indeksowaniu mobile first.

Jednak pozycjonowanie to nie wszystko. Co jeszcze możemy zrobić?

Social media

Nikomu nie trzeba mówić, że internetowe media społecznościowe to dziś całkowita podstawa sukcesu w promowaniu marki. Social media przekazują niezliczoną liczbę informacji do każdego miejsca na świecie. Sprawia to, że promocja marki w tym sposób jest niezwykle korzystna, a jednocześnie nieskomplikowana.

Na początku na pewno trzeba zdefiniować, które social media będą odpowiednie dla danego biznesu. Wszystko zależy od docelowego klienta. Im nowsze serwisy społecznościowe, tym najczęściej korzystają z nich młodsze osoby. Im dłużej dane medium internetowe istnieje, tym większe zróżnicowanie wiekowe. Trzeba też zastanowić się nad tym, jaką formę promowania preferujemy – tekstową, graficzną, a może filmową. Najlepiej uderzyć z wielu frontów, aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu.

Warto pamiętać, że media społecznościowe to codzienność i każda firma je stosuje. Skutkiem tego jest potrzeba oryginalności i innowacyjności, aby wypromować dobrze nową markę.

Czytelna strona internetowa

Nazwa mówi sama za siebie – bez klarowności i łatwości w obsłudze strony internetowej, bardzo trudno będzie o nowych klientów. Im krótsza droga do interesującej klienta podstrony, tym lepiej. Gąszcz podstron i odnośników jest bardzo zniechęcającym widokiem. Ludzie bardzo często chcą oszczędzić czas, kiedy kupują przez internet. Musimy im w pełni ułatwić to zadanie.

Oczywiście nie można zapomnieć o samym wyglądzie strony internetowej. Tutaj kluczem jest wpadający w oko znak firmowy. Właśnie z tego powodu zatrudnij profesjonalnego projektanta do stworzenia najlepszego logo. Tylko doświadczenie i kreatywność uratuje nas w dobie obrazu, gdzie wydaje nam się, że wszystko już widzieliśmy. Dobry projektant posłucha wskazówek, które mu damy, jednocześnie angażują w to swoją własną wyobraźnię.

Promocja – o czym zawsze trzeba pamiętać?

Nigdy nie można zapomnieć o tym, że klient ma zawsze rację. Należy obserwować opinię naszych aktualnych i byłych klientów, aby dowiedzieć się o wszystkim, co moglibyśmy poprawić. To jedyny sposób na to, aby zapewnić żywotność marki. Bez klientów, którzy zostawią pozytywne opinie na temat naszego sklepu, bardzo trudno będzie zainteresować klienta. Ludzie, choć rzadko się do tego przyznają, ufają opinią ludzi na internecie. Im więcej ich zobaczą, tym większe prawdopodobieństwo, że zechcą również zakupić produkt danej marki.