Rybik cukrowy naszym dzieciom może kojarzyć się z grą Minecraft, jednak nie został on wynaleziony na potrzeby gry komputerowej. Możemy go spotkać w naszych łazienkach, czasem nawet kuchniach. Nie pomoże próba jego zatopienia! Rybiki świetnie pływają, więc to nie będzie najlepszy sposób aby się ich pozbyć. Jak zatem to zrobić? Po pierwsze, trzeba dowiedzieć się co nieco o ich zwyczajach.Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź  https://abcdesignu.pl/

Rybik cukrowy – jak wygląda i czym się odżywia?

Rybiki nazywa się czasem srebrzykami, a to ze względu na ich połyskliwe łuski. Zwykle dochodzą do rozmiaru ok. 10 mm. Posiadają długie szczecinki na odwłoku. Mają bardzo specyficzny sposób chodzenia – poruszają się zygzakiem, troszkę jakby pływały.

Rybik to owad, który funkcjonuje nocą. Lubi wilgotne i ciepłe pomieszczenia, często więc występuje w parze z pleśnią. To pierwsza wskazówka dla osób, w których mieszkaniach zawitały rybiki – zmniejszenie wilgotności powietrza i obniżenie temperatury powinno, przynajmniej teoretycznie wypędzić rybiki z domu. Niestety w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia bardzo ciężko o obniżenie wilgotności.

Rybik cukrowy w domu ma idealne warunki, ponieważ może odżywiać się resztkami produktów spożywczych z kuchni oraz fragmentami naskórka, czy też małymi kawałkami papieru. To oznacza dla nas tyle, że powinniśmy dużo sprzątać tak, aby nie zostawiać rybikowi pożywienia. Niestety, rybik, jak już wiemy, to niewielki owad, więc na pewno znajdzie pokarm w miejscu, którego na przykład nie doczyściliśmy.

Czy rybik cukrowy jest niebezpieczny?

Rybiki cukrowe, choć mogą niektóre osoby obrzydzać, nie są niebezpieczne. Nie przenoszą wirusów ani bakterii czy grzybów. Niemożliwe jest też ugryzienie przez rybika cukrowego. Są one na tyle zwinne i płochliwe, że gdy tylko wykonamy przy nich gwałtowniejszy ruch, szybko uciekną.

Jedynym wskazaniem do pozbycia się rybika jest chęć zachowania higieny naszych pokarmów oraz ogólnej estetyki domu czy mieszkania. Rybiki mogą narobić szkody w kuchni, jeśli w poszukiwaniu jedzenia dobiorą się do naszych zapasów. Mogą również poobgryzać nam książki, gazety lub dokumenty.

Rybik cukrowy – jak się pozbyć samodzielnie?

Mamy zatem już pewien zarys tego, jak należy walczyć z rybikami w pokoju, kuchni lub łazience. Przede wszystkim należy dbać o czystość wszystkich pomieszczeń. Powinniśmy regularnie odkurzać dywany i podłogi oraz nie bać się używania mopa. Bardzo ważne jest też regularne ścieranie blatów, na których przygotowujemy i spożywamy posiłki, dzięki temu rybik nie będzie miał dostępu do pożywienia i możliwe, że się wyniesie w poszukiwaniu innych jego źródeł.