Każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, aby jego firma działała jak najwydajniej. Dobrze działające przedsiębiorstwo to wysokie zarobki, dobre wyniki w działalności a także zadowoleni pracownicy, którym pracuje się łatwo i przyjemnie. Jednym słowem, wydajność firmy wpływa na całość obrazu, jaki dana firma sobą reprezentuje. Dlatego ważnym jest, by zadbać o to, żeby system w którym firma pracuje był jasny, przejrzysty i prosty.

System ERP w firmie

System ERP w firmieJednym z najprostszych sposobów na polepszenie funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa jest wdrożenie systemu ERP, który usprawni wymianę danych. Firmy takie jak ODL, oferują tego typu rozwiązania, z których korzysta wielu przedsiębiorców.  Co to jest system ERP? To złożony system informatyczny dla przedsiębiorstw ułatwiający koordynację poszczególnych działów. Dzięki systemowi ERP pracownicy poszczególnych działów mogą koordynować swoje działania, gdyż na bieżąco mają wgląd do wszystkich procesów jakie zachodzą w firmie. W efekcie ułatwiony jest przepływ informacji między działami oraz w efekcie – podejmowanie decyzji dotyczących działania firmy.

Fakty i mity o systemach ERP

Istnieją jednak fakty i mity o systemach ERP. Niektórzy sądzą, że te systemy są przestarzałe. Jest to jednak nieprawda. Dawniej systemy ERP były niejako uniwersalne, nie dopasowywało się ich do indywidualnych potrzeb każdej firmy. System ERP dzisiaj jednak nastawiony jest na zindywidualizowanie pod kątem pracy danej firmy, dzięki czemu możliwa jest większa optymalizacja procesów tam zachodzących. Wiele firm które wdrażały system ERP kiedyś, ze względu na to, że dawniej systemy ERP działały inaczej niż system ERP dziś, musi wymienić lub zaktualizować swoje oprogramowanie.

System ERP w małej firmie

Wdrożenie systemu ERPInne fakty i mity o systemach ERP – wielu przedsiębiorców uważa, że jego firma jest za mała na to, by wdrażać ten system. Otóż jest to błędne myślenie. Nawet niewielka firma skorzysta na wdrożeniu tego systemu, gdyż dzięki ułatwieniu procesów zachodzących w firmie będzie się ona lepiej rozwijała. Co więcej, koszty wdrożenia systemu ERP można dopasować do wielkości i możliwości danego przedsiębiorstwa, uwzględniając ewentualne rozbudowanie systemu, jeżeli w przyszłości będzie taka konieczność. Dawniej systemy ERP były bardziej sztywne, jednak system ERP dzisiaj jest zdecydowanie bardziej elastyczny i można dopasować go pod indywidualne potrzeby danego klienta.

 

System ERP, a konkurencja

Kolejnym mitem na temat systemów ERP jest to, że skoro na rynku jest duża konkurencja, to nie opłaca się informatyzować działania firmy, gdyż jej przyszłość jest niepewna i jeżeli będzie musiała być zamknięta, będą to zmarnowane pieniądze. A może to właśnie zwiększenie wydajności procesów w firmie sprawi, że stanie się ona liderem na rynku? Może to właśnie informatyzacja będzie głównym czynnikiem poprawiającym działanie firmy? Nawet jeżeli faktycznie nie stać twojego przedsiębiorstwa na wdrożenie pełnego systemu ERP, może warto zastanowić się nad mniejszym projektem.