Właściciele sprzętu marki Apple cenią go za intuicyjność, ergonomię i wysoką estetykę. Nie inaczej jest w przypadku kultowych smartfonów od tego producenta. Niestety, jak każdy sprzęt, mają one swoje wady i wraz z biegiem czasu mogą się zacząć psuć. Dowiedz się, jakie są najczęściej występujące problemy i jak uniknąć awarii!

Pierwsza generacja kultowego iPhona została zaprezentowana w 2007. Od tamtej pory – rok w rok – na rynek wprowadzane są coraz to nowsze modele. Jeżeli Ty także jesteś posiadaczem sprzętu marki Apple lub rozważasz zakup, z pewnością interesuje Cię jego żywotność. Najczęstsze usterki, które pojawiają się w przypadku tych telefonów są wynikiem uszkodzeń mechanicznych.

Uszkodzenia mechaniczne to norma

Telefony, które są wykonane w całości ze szkła lub mają delikatne, dotykowe ekrany zawsze będą podatne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak m.in. upadek na twardą powierzchnię. W takiej sytuacji nie można winić konstrukcji telefonu, a jego użytkownika. Do najczęstszych usterek należą te wyświetlacza – zarówno pęknięcie samego szkła, jak i rozlanie się ekranu.

Rzadkością są uszkodzenia wynikające z zalania telefonu – od 2016 roku Apple produkuje telefony odporne na zachlapania, co oznacza, że przypadkowe wylanie szklanki wody nie powinno uszkodzić sprzętu.

Zabezpiecz się przed uszkodzeniami

Najprostszym sposobem na ochronę telefonu przed uszkodzeniami jest zabezpieczenie go poprzez przyklejenie szkła hartowanego oraz noszenie case’a. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem zawsze będzie kupienie dodatków marki Apple, jednak są one stosunkowo drogie. Jeżeli nie chcesz kupować markowych produktów – postaw na wysokiej jakości zamienniki.

Gdy jednak dojdzie do usterki

Serwis sprzętu Apple jest stosunkowo kosztowny, jednak nie ma się czemu dziwić – wartość rynkowa kultowych iPhone’ów także jest wysoka. Koszt naprawy jest zazwyczaj proporcjonalny do ceny sprzętu i części, które muszą być wykorzystane podczas procesu naprawy. Czy warto w takim razie naprawiać? Zazwyczaj tak – zwłaszcza w przypadku nowszych modeli. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekologiczny. Zamiast wyrzucać sprzęt i przyczyniać się do produkcji elektrośmieci, dajesz mu nowe życie.