Komputery stały się naprawdę zaawansowane dzięki dołączonym do nich szerokiej gamie akcesoriów. Możemy zdefiniować akcesorium jako urządzenie, które jest podłączone do komputera, ale nie jest jego częścią.

Funkcjonalność akcesoriów zależy od komputera, do którego są podłączone. Komputer musi być wyposażony we wszystkie niezbędne akcesoria, aby wykonywać wszystkie zadania w bardziej wydajny sposób. Istnieją dwie formy akcesoriów: jedna to akcesoria podstawowe, a druga to akcesoria zaawansowane. Podstawowe akcesoria to głośniki, drukarki, skanery, UPS, ochrona przeciwprzepięciowa, zestawy słuchawkowe, futerały i pokrywy, zestawy do czyszczenia i naprawy itp. Akcesoria komputerowe peryferyjne to kamery internetowej, mikrofony, sprzęt do gier, przenośne urządzenia pamięci, napędy CD i DVD, akcesoria sieciowe, modem, router. Te akcesoria komputerowe sprawiają, że każde zadanie jest bardzo szybkie i łatwe, na przykład jeśli masz posiadamy drukarkę podłączoną do komputera, nie trzeba iść do biura, aby wydrukować dokument. Na rynku znajdziemy drukarki atramentowe, oraz laserowe, przy wyborze drukarki należy oprócz samej ceny sprawdzić koszt wydruku. Obecnie najkorzystniejsze są drukarki laserowe, jednak dla wydruków kolorowych wiele osób wybiera drukarki kolorowe. Ważnym urządzeniem komputerowym jest UPS, który zapewnia ciągłe zasilanie komputera, aby żadne dane nie zostały utracone, w przypadku przerwy w dostawie prądu. Zestaw słuchawkowy jest wyposażony we wbudowany mikrofon, dzięki czemu można nie tylko słuchać muzyki, ale także nawiązywać połączenia z komputera na inny komputer lub telefon. Z pewnością z tego rodzaju udogodnień chętnie korzystają fani gier sieciowych, którzy dzięki temu porozumiewają się z innymi graczami. Kamera internetowa umożliwia robienie zdjęć lub nagrywanie wideo lub może być wykorzystana do prowadzenia czatu na żywo przez Internet z kimkolwiek. Obecnie możemy nabyć kamery internetowe o rozdzielczości 1080p, które zapewniają bardzo dobrą jakość obrazu. Wiele osób decyduje się także na zakup dodatkowego zewnętrznego mikrofonu, dzięki któremu uzyskamy dużo lepszy dźwięk. Przenośne urządzenia magazynujące, takie jak dyski flash USB, mogą służyć do przesyłania danych. Pod koniec 2019 roku, najpopularniejsze są pamięci o pojemności 64GB i 128 GB. Dość popularne są także dyski zewnętrzne, podłączane za pomocą USB.

Zewnętrzne dyski twarde są niedrogie, a ich niewielki rozmiar ułatwia przechowywanie danych w niewielkim urządzeniu. Dzięki nim można tworzyć przykładowo kopie zapasowe, z pewnością jest to bardzo dobry pomysł. Można także łatwo przenosić nasze dane pomiędzy komputerami. Zapewniają one dużą pojemność można kupić dyska zewnętrzny 1TB lub 2TB, można także szyfrować nasze dane, oraz ustawić automatyczne tworzenie kopii zapasowej. Jeśli powyższe urządzenia nie wystarczą do przesyłania danych, możemy również wybrać akcesoria sieciowe, takie jak kable LAN lub modem. Tych urządzeń sieciowych można używać do przesyłania danych w sieci lokalnej lub przez Internet. Większość laptopów ma wbudowany bezprzewodowy internet, który umożliwia podróżującemu dostęp do Internetu podczas podróży. Ważnymi cechami mini laptopów są obsługa zewnętrznego monitora i łącza HDMI używanego do podłączenia go do telewizora. Bezprzewodowa mysz do laptopa to świetne dodatek, który nie ogranicza naszych ruchów. Komputer stacjonarny może posiadać także niesamowite, uniwersalne funkcje, w tym ekran dotykowy, Wi-Fi, wbudowane kamery internetowe i tunery telewizyjne. Aby kupić nowy komputer stacjonarny, trzeba wiedzieć, że istnieją standardowe akcesoria, które są dostarczane wraz z zestawem komputerem, takie jak głośnik, klawiatura, mysz, monitor. Są jednak takie, które należy kupić osobno, takie jak kamery internetowe, UPS, modem, zewnętrzny dysk twardy itp. Ale w przypadku laptopa, kamera internetowa, głośniki, są wbudowane do urządzenia. Wiele akcesoriów można nabyć w sklepach internetowych, można zapoznać się z ofertą sklepu pod adresem https://vobis.pl/komputery. Znajdziemy tam wszystkie niezbędne akcesoria komputerowe.