Wymagania klientów wciąż rosną, dlatego producenci stolarki okiennej muszą wychodzić im naprzeciw. Nowoczesne okna aluminiowe są odpowiedzią na zmieniające się z biegiem czasu oczekiwania konsumentów. A czym charakteryzują się okna z aluminium? Warto przeczytać ten artykuł.

Okna z aluminium jako przykład nowoczesnej stolarki aluminiowej

Głównym zadaniem stolarki aluminiowej jest odpowiadanie na wyzwania architektoniczne. Z kolei te przechodzą prawdziwą metamorfozę, gdyż projektanci coraz częściej wykorzystują bogactwo form i kształtów. Okna z Białegostoku są przykładem tego, jak bardzo zaawansowane jakościowo mogą być profile okienne. Dzięki nim można tworzyć lekkie i smukłe konstrukcje z dużymi przeszkleniami. I właśnie do dużych przeszkleń stolarka aluminiowa jest najbardziej odpowiednia. 

Warto zwrócić uwagę na narożniki całoszklane, które doskonale pasują do stolarki aluminiowej. Dzięki nim możliwe jest zastosowanie wąskich ram przy zachowaniu standardów ekonomicznych. Narożniki całoszklane mogą być łączone z wielkogabarytowymi przeszkleniami, ale także z oknami podnośno-przesuwnymi. 

Dlaczego warto wybrać aluminiowe okna z Białegostoku?

Na pewno warto zdecydować się na aluminiowe okna z Białegostoku dlatego, że są bezpieczne. Nowoczesna stolarka aluminiowa posiada także liczne elementy zabezpieczające przed włamaniami. Aluminiowe okna są również bardzo ekologiczne, co wpisuje się w nowoczesne trendy propagujące dbanie o środowisko. Mają one liczne uszczelnienia – do ich budowy wykorzystuje się wkłady termiczne, które zapobiegają utracie ciepła w pomieszczeniach (bardzo dobra izolacyjność termiczna). Warto wspomnieć, że do produkcji okien stosuje się specjalne uszczelki (nierzadko z kauczuku), a ramy okienne wypełnia innowacyjnymi gatunkami szkła hartowanego. Stolarka taka jest odporna na działanie czynników atmosferycznych: wiatru, deszczu i śniegu. 

Profile aluminiowe wyróżnia niezwykła estetyka i dekoracyjność. 

Jakie są zalety i wady okien aluminiowych?

Zacznijmy najpierw od zalet, których będzie znacznie więcej niż wad. Aluminiowe okna z Białegostoku są przede wszystkim lżejsze i trwalsze od tych z PCV czy drewna. W kwestii energooszczędności dorównują one jednak profilom drewnianym i z PCV. Aluminium jest materiałem plastycznym, więc możliwe jest tworzenie okien o różnych formach i kształtach. Można z nich budować smukłe konstrukcje, które są w stanie podtrzymać nawet bardzo duże przeszklenia. Aluminiowe okna są także bardzo łatwe w pielęgnacji – wystarczy raz za jakiś czas przetrzeć je wodą z dodatkiem bezkwasowego środka myjącego. 

Stolarka aluminiowa świetnie sprawdza się w nowoczesnym budownictwie. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej wykorzystuje się ją w urzędach, szkołach lub budynkach użyteczności publicznej takich jak galerie sztuki czy biblioteki. Ze względu na swoje doskonałe parametry okna aluminiowe stają się coraz bardziej popularne w budownictwie mieszkalnym. 

Stolarkę aluminiową stosuje się także w budownictwie pasywnym, którego istotą jest minimalizowanie strat energii. W domach energooszczędnych jest dużo przeszkleń, więc okna muszą być szczelne, aby z budynku nie uciekało ciepło. W tego typu budownictwie stawia się na doświetlanie wnętrz światłem naturalnym.  

Czy aluminiowe okna mają jakieś wady? Aluminium jest metalem, więc jak każdy metal, jest on zimny w dotyku, dlatego nie wszystkim przypadnie do gustu. Jednak największym minusem okien aluminiowych jest to, że nie można ich naprawić ani poddać renowacji. W przypadku złego użytkowania, wgnieceń, zabrudzeń i odkształceń jedynym rozwiązaniem jest wymiana profili na nowe. Wadą okien aluminiowych jest także to, że są dość drogie, a już na pewno droższe od drewnianych czy tych z PCV, ponieważ są wykonywane na zamówienie.  

Mimo kilku wad okna aluminiowe mają sporo zalet, które powinny zadecydować o ich wyborze. Przede wszystkim to opłacalny wydatek – profile okienne wykonane z tego materiału są bardzo trwałe i mogą posłużyć na lata.