Cegły i płytki klinkierowe to popularne wykończenia elewacji. Niestety, pięknie wyglądają tylko na początku, potem ulegają zabrudzeniom i pęknięciom. Nieraz konieczna jest renowacja. Na czym ona polega i jakie czynności obejmuje? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego klinkier i cegła wymagają renowacji? 

Najczęstszą przyczyną wykwitów na murze jest woda. To ona odpowiada za biały nalot, ponieważ przedostaje się do wnętrza i rozpuszcza związki chemiczne. Kiedy ściana wysycha, na jej powierzchni uwidaczniają się zacieki ze skrystalizowanej soli. 

Oczywiście najlepiej, gdy nie dopuścisz do takich wad elewacji. Sprawdzi się tu odpowiednia wentylacja. Jeśli osuszysz cegły, zapobiegniesz wilgoci. Woda nie będzie miała do nich dostępu i nie wyrządzi szkód w murze. Kiedy jednak Twoja elewacja już uległa zniszczeniu, przeczytaj, jak możesz ją odnowić. 

Jak oczyścić cegły i klinkier metodą na mokro?

Elewację z klinkieru lub cegły najlepiej umyć na mokro. Konieczna będzie specjalna szczotka i preparat przeznaczony do danego materiału. Przyda się też zwykły detergent. Firmy czyszczące fasady domów stosują myjki ciśnieniowe, które są zakończone dyszami. Szczotki znajdują się na ruchomej głowicy, co pozwala umyć nawet duże powierzchnie. 

Piaskowanie cegły

Elewację oczyścisz także za pomocą piaskowania. Polega ono na tym, że wysokie ciśnienie napyla powierzchnię fasady drobinami kruszywa. Kiedy cząsteczki uderzają o materiał, usuwają z niego brud. Dzięki temu można szybko i skutecznie odnowić budynek. Aby nie uszkodzić cegieł, wykorzystuje się niskociśnieniowy natrysk (od 0,5 do 4 bara). 

Metoda ta nie sprawdzi się w przypadku bardzo starych budynków, gdyż mogłaby zniszczyć elewację. Nie używa się jej także do cegieł klinkierowych. 

Zanim zaczniesz piaskować, musisz wykonać próbę na kawałku cegły. Jeśli mur jest zwietrzały lub popękany, wcześniej wzmocnij go specjalnymi substancjami chemicznymi. Dobierz też odpowiedni rodzaj materiału ścierającego – zdecyduj się na mączkę dolomitową, piasek kwarcowy, tłuczone szkło, drobinki metali lub pokruszone łupiny orzechów kokosowych.  

Elewację oczyszcza się również wodą z piaskiem (hydropiaskowanie). Tą metodą najczęściej usuwa się z budynków substancje smoliste, które osadziły się na nich wskutek pożarów.

Hydrofobizacja cegły i klinkieru

Hydrofobizacja to zjawisko, które powstaje po aplikacji powłoki hydrofobowej na fasadę. Jeśli powleczesz nią cegły i klinkier woda prześlizgnie się po powierzchni elewacji, nie powodując nacieków. 

Budynki pokrywa się specjalnym środkiem, który „odpycha” cząsteczki wody. Ta spadając, skupia się w kropli i nie przenika do warstwy cegły czy klinkieru. Wyróżnia się powłoki mniej lub bardziej hydrofobowe. Dzięki nim materiał nie ulega korozji, jest odporny na promieniowanie UV i dłużej zachowuje swój blask.

Jak wygląda częściowa renowacja budynku?

Oczyściłeś już budynek, kolej więc na inne elementy renowacji. Pora uzupełnić ubytki, które pojawiły się w cegłach czy klinkierze. Ich powłoki odtwarza się za pomocą specjalnej mineralnej zaprawy podkładowej. I tak musisz wymienić cegłę, wykuć stare fugi, odtworzyć spoiwo cegieł lub „szyć” spękane fragmenty. W kolejnym etapie maskujesz przebarwienia i scalasz kolorystycznie elementy odnowione z pozostałymi. Całość pokrywasz specjalną farbą laserunkową. 

Renowacja fasady to szereg zabiegów. Budynek trzeba umyć, wypiaskować, pokryć warstwą hydrofobową, pomalować. Jeśli chcesz zająć się tym sam, musisz mieć specjalne narzędzia. Na rynku nie brakuje jednak firm, które działają profesjonalnie i mogą przywrócić elewacji pierwotny wygląd. 

Więcej informacji na stronie : http://www.elevatio.pl/czyszczenie-mycie-cegly-klinkieru.html

Elevatio.pl

ul. Chrobrego 38/102

Katowice 40-881 
Telefon: +48 796 258 999
Email: [email protected]
NIP: 634-250-59-47