Bateria to zbiór co najmniej jednego ogniwa, które podlega reakcjom chemicznym w celu wytworzenia przepływu elektronów w obwodzie.
W technologii akumulatorów toczy się wiele badań i postępów, w wyniku czego na całym świecie są obecnie wykorzystywane i doświadczane przełomowe technologie. Akumulatory weszły do sprzedaży ze względu na konieczność magazynowania wytworzonej energii elektrycznej. O ile generowano dużą ilość energii, ważne było, aby ją przechowywać, aby można ją było wykorzystać, gdy produkcja jest wyłączona lub gdy istnieje potrzeba zasilania samodzielnych urządzeń, których nie można podłączyć do zasilania z sieci. W tym miejscu należy zauważyć, że w akumulatorach można przechowywać tylko prąd stały, prąd zmienny nie może być przechowywany. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów akumulatorów o różnych pojemnościach i rozmiarach oraz do różnych zastosowań. Akumulator kwasowo-ołowiowy jest najbardziej ekonomiczny w zastosowaniach o większej mocy, gdzie waga nie ma większego znaczenia. Taka bateria jest preferowanym wyborem do sprzętu szpitalnego, elektrycznych wózków inwalidzkich, oświetlenia awaryjnego i systemów UPS.
Technologia litowo-jonowa to najszybciej rozwijający się system akumulatorów. Akumulator litowo-jonowy jest używany tam, gdzie wysoka gęstość energii i lekkość są najważniejsze.
Technologia jest delikatna i do zapewnienia bezpieczeństwa wymagany jest obwód ochronny. Aplikacje obejmują komputery przenośne i telefony komórkowe. Obecnie produkcja baterii jest zaawansowana technologicznie i oferuje akumulatory dostosowane do potrzeb klienta. Polimer litowo-jonowy oferuje atrybuty baterii litowo-jonowej w ultracienkiej obudowie i uproszczonym opakowaniu. Głównymi technologiami stosującymi ten typ baterii są telefony komórkowe. Akumulator niklowo-kadmowy ma najkrótszy czas ładowania, zapewnia najwyższy prąd obciążenia i oferuje najniższy całkowity koszt na cykl, ale ma największe wymagania konserwacyjne. Cykl życia akumulatorów zależy od głębokości rozładowania. Płytkie wyładowania zapewniają więcej cykli niż głębokie wyładowania.