W dzisiejszych czasach konkurencja jest ogromna w każdej branży. Jeśli chcemy wyróżnić się na rynku, musimy zadbać o odpowiednio prowadzone działania marketingowe. Może nam w tym pomóc skuteczna agencja SEO.

Do głównych zadań agencji SEO zalicza się pozycjonowanie stron internetowych, dzięki któremu dana witryna pojawia się na wysokich miejscach w wynikach wyszukiwania i notuje duży ruch. Jeżeli zależy nam, aby to na naszą stronę trafiali użytkownicy internetowi i potencjalni klienci, powinniśmy zadbać właśnie o pozycjonowanie. Możemy zająć się tym sami, jednak takie zadanie lepiej powierzyć specjalistom, bowiem – co warto podkreślić – pozycjonowanie nie jest jednorazowym działaniem, a długofalowym procesem, którego kontrolowanie wymaga i czasu, i skupienia, i systematyczności. Zastanawiasz się, jak wybrać agencję SEO? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Wybór agencji SEO – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniej agencji SEO, która pomoże w wypromowaniu naszej witryny, nie jest łatwy. Jeśli pośpieszymy się z podjęciem decyzji albo wybierzemy po prostu najtańszą ofertę, może się okazać, że rozwiązania proponowane przez wybraną przez nas firmę nie przynoszą żadnych efektów. Z tego powodu warto poświęcić dłuższą chwilę na analizę działań co najmniej kilku agencji, uwzględniając poniższe czynniki.

Zapoznaj się z umową

W pierwszej kolejności zawsze zwracaj uwagę na rodzaj umowy, którą oferuje dana agencja. Powinna być ona przejrzysta i dostosowana do oczekiwań oraz potrzeb klientów. Ważne jest, aby warunki nie tylko współpracy, lecz także rozwiązania umowy zostały przedstawione czytelnie i nie budziły naszych wątpliwości. Zrezygnuj z umów, które wiążą się z długim okresem współpracy i nie umożliwiają jej wcześniejszego zakończenia.

Upewnij się, jak wygląda audyt SEO

Wszelkie działania związane z pozycjonowaniem witryny powinny zostać poprzedzone wykonaniem audytu SEO, który pozwoli ocenić stan strony, wskaże błędy i zaproponuje skuteczne rozwiązania. Wiele agencji poprzestaje na prostych, szybkich audytach, nieprzynoszących wartościowych wyników. Wybierz więc taką agencję SEO, która już na wstępie oferuje szczegółowy audyt, dokładnie przy tym określając jego zakres. Warto pamiętać, że wykonanie profesjonalnego audytu SEO może zająć nawet kilkadziesiąt godzin.

Pamiętaj o słowach kluczowych

Dobór trafnych słów kluczowych stanowi podstawę pozycjonowania, ponieważ to dzięki nim na naszą stronę trafiają użytkownicy, gdy wpiszą w wyszukiwarkę interesujące ich frazy. Skuteczna agencja SEO przed dobraniem słów kluczowych przeprowadza wywiad z klientem, aby poznać jego cele biznesowe, specyfikę branży i charakter prowadzonej firmy. Na podstawie uzyskanych informacji specjaliści dobierają słowa kluczowe, które będą najlepiej dopasowane do danej witryny. Nie nawiązuj współpracy z firmą, która proponuje frazy kluczowe bez wcześniejszego zapoznania się z profilem Twojej działalności.

Przeczytaj opinie i rekomendacje

To wydaje się oczywiste, ale warto przypomnieć – wybierz taką agencję, która może pochwalić się pozytywnymi opiniami i cieszy się dobrą reputacją. Zwróć uwagę także na doświadczenie i portfolio firmy, w ten sposób dowiesz się, czy pozycjonowała już ona strony internetowe związane z Twoją branżą.

Jak wybrać skuteczną agencję SEO? Podpowiada Google? Google opublikowało na YouTube film, w którym radzi, jak wybrać skuteczną agencję SEO. Internetowy gigant zwraca uwagę, że dobrzy specjaliści już na początku współpracy podkreślają i nie ukrywają, że pozycjonowanie to proces długofalowy. My z kolei powinnyśmy zwrócić uwagę, czy potencjalna agencja działa zgodnie z wytycznymi Google i nie narusza jego polityki. Szukając dla siebie idealnej agencji, zapoznajmy się nie tylko z jej referencjami i oferowanymi działaniami, lecz także z wyznawanymi wartościami oraz celami i strategią. Nie bez znaczenia jest również sposób komunikacji – Google podkreśla, że skuteczne SEO polega na współpracy klienta–właściciela strony z agencją.

zdjęcie główne: Źródło Andrea Piacquadio/ Pexels