Pizza podbiła serca Polaków, mimo że nie jest polską potrawą. Jada ją zdecydowana większość z nas, niektórzy regularnie, inni sporadycznie, ale w porównaniu z innymi fast foodami jej spożycie jest dużo większe. Co jest takiego w pizzy, że nie sposób jej nie lubić? Dlaczego tak oczarowała ludzkie podniebienia, że już sama myśl o niej sprawia, że człowiek robi się głodny?

5 powodów, dla których kochamy pizzę

Choć powodów naszej miłości do pizzy jest znacznie więcej oto kilka najistotniejszych, które sprawiają, że jemy ją często.

1. Kuszący aromat i smak

Kombinacja smaków i aromatów wyrośniętego ciasta drożdżowego z roztopionym serem, sosem, pomidorami, ziołami i innymi dodatkami podrażnia kubki smakowe i sprawia, że nie można koło niej przejść obojętnie.

2. Możliwość wyboru dodatków

To danie w różnych wydaniach i smakach daje możliwość doboru ulubionych przez nas dodatków takich jak warzywa, owoce, wędliny, owoce morza i inne. Podstawa jest oczywiście taka sama, czyli popularna margherita, do której według upodobań dobieramy dodatki, tworząc nowe smaki.

3. Szybkość przygotowania

Szybkość przygotowania pizzy sprawia, że bez względu na to czy robimy ją sami, czy zamawiamy, nie musimy długo czekać, by cieszyć się jej smakiem.

4. Możliwość jedzenia w różnych miejscach

Dzięki dowozom na telefon pizzę można zamawiać nie tylko do domu, ale i do pracy, na imprezy i spotkania towarzyskie oraz wszędzie tak, gdzie akurat jesteśmy.

5. Niedrogi, szybki i pożywny ciepły posiłek

Pizza Wrocław daje możliwość zjedzenia ciepłego i pożywnego posiłku w stosunkowo krótkim czasie od zamówienia. Od tego, jakich składników sobie na niej zażyczymy, będzie zależała jej wartość odżywcza.

To tylko niektóre powody naszego upodobania do pizzy. Jest ich znacznie więcej i każdy smakosz z pewnością jest w stanie wymienić także swoje własne. To wszystko sprawia, że pizza jest najpopularniejszą zamawianą potrawą w Polsce.

 

Jak pizza wygląda na tle innych fast foodów?

Pizzę spożywa się o wiele częściej niż inne fast foody typu hamburger czy kebab. Ma to swoje uzasadnienie nie tylko w preferencjach smakowych, ale jak się okazuje w walorach zdrowotnych. Pizza bowiem na tle innych fast foodów wypada znacznie lepiej pod względem kaloryczności. Oczywiście zależy to w dużej mierze od rodzaju dodatków, ale szacuje się, że duży kawałek pizzy ma średnio 365 kalorii, podczas gdy hamburger ponad 400, a kebab jeszcze więcej, bo ponad 800. Mniejsza kaloryczność pizzy w porównaniu z innymi fast foodami to nie jedyne jej zalety zdrowotne. Włoscy naukowcy twierdzą, że prawdziwa włoska pizza ma w sobie tyle cennych składników odżywczych, że jej regularne jedzenie przynajmniej dwa razy w tygodniu może zmniejszyć zachorowalność na nowotwory. Jest to związane z dużą zawartością mikroelementów i witamin oraz cennego likopenu w sosie pomidorowym. Do tego dochodzą inne świeże produkty kładzione na pizzę, takie jak warzywa czy zioła, które podnoszą jej wartość odżywczą.

Jaka pizza jest najlepsza?

O tym, jaka pizza jest najlepsza, można dyskutować godzinami, a i tak zdania będą podzielone. Niektórzy wolą pizzę na cieniutkim cieście, inni na grubym. Jest wielu zwolenników pizzy, którzy uważają, że im mniej składników na pizzy, tym lepszy smak. Inni z kolei wolą bogate kompozycje dodatków. O doborze składników nie ma więc co dyskutować. O jakości i smaku pizzy decyduje nie tylko ich dobór, ale przede wszystkim jakość ciasta i sera. Najlepszą pizzą jest ponoć ta, wypiekana w piecu kamiennym, co można spotkać obecnie w wielu pizzeriach. Lepiej więc taką pizzę zamówić, niż męczyć się w domu z pieczeniem, a zaoszczędzony czas wykorzystać na swoje hobby.

Pizza na dobre zagościła w polskich domach i w sercach Polaków. Jest wiele powodów, które sprawiają, że ją kochamy i często zamawiamy. Jest zdrowsza niż inne fast foody, a przy starannym doborze składników może stanowić pełnowartościowy i odżywczy posiłek. Jest niezastąpiona wtedy, gdy nie mamy czasu na gotowanie, a także podczas spotkań towarzyskich. Możliwość jej szybkiego przygotowania i dowozu, sprawia, że można ją zamawiać gdziekolwiek jesteśmy, czy to w domu, czy w pracy.