Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw z różnych branż przyjmuje alternatywy dla opakowań z tworzyw sztucznych i wybiera bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania, takie jak jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych pochodzenia roślinnego.

Firmy produkujące opakowanie ekologiczne używają bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów, takich jak bagassa, sucha papkowata pozostałość po ekstrakcji soku z trzciny cukrowej. Niektórzy używają włókien liści palmowych, biotworzyw z grochu, ziemniaków czy skrobi kukurydzianej oraz tłuszczów roślinnych, aby uzyskać bardziej przyjazne dla środowiska materiały opakowaniowe. Takie przyjazne dla środowiska rozwiązania są używanie do tworzenia opakowań na kosmetyki, narzędzia, wyroby cukiernicze, a nawet jako jednorazowe opakowania do przenoszenia potraw na wynos czy kawy, można je stosować niemal do wszystkiego. Obecnie z takich przyjaznych dla środowiska tworzyw produkuje się szczoteczki do zębów, patyczki kosmetyczne, mieszadełka do kawy, sztućce, naczynia czy słomki. Wybierz ekologiczne opakowania jednorazowe

Aby dbać o środowisko naturalne i nie przyczyniać się do zaśmiecania naszej planety powinniśmy wybierać ekologiczne alternatywy dla plastiku, takie które są kompostowalne, biodegradowalne, nadające się do recyklingu lub wielokrotnego użytku.

Przykładowo zamiast toreb plastikowych wybierajmy bawełniane i papierowe pochodzące z recyklingu, zamiast słomek plastikowych można zakupić papierowe, metalowe, silikonowe lub w ogóle zrezygnować z ich używania. A opakowania do żywności czy kawy na wynos wybierajmy z przyjaznych tworzyw sztucznych, które jest bardziej przyjazne dla środowiska i nadaje się do opakowania żywności i innych towarów. Istnieje wiele rozwiązań stosowanych jako eko opakowania jednorazowe do pakowania żywności, które są bardziej przyjazne dla środowiska, a ciągle pojawiają się pomysły na nowe. Plastik biodegradowalny zastępuje pierwotne tworzywa sztuczne w kubkach do kawy na wynos, opakowaniach do dań na wynos, jako sztućce czy naczynia jednorazowe.