Z założenia wolny zawód, czy osoba, która wykonuje wolny zawód, to człowiek niebędący w stosunku pracy i działający jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą. Wolny zawód wykonywać mogą lekarze, prawnicy, księgowi, taksówkarze, pisarze czy dziennikarze, ale wolnych zawodów przybywa z dnia na dzień. Dziś trudno określić ile ich jest. Jeszcze kilka lat temu influencer było nieznanym słowem, a dziś właściwie nikogo nie dziwi. Zaletą wolnego zawodu jest brak bezpośredniego szefa, ale przełożonym tak naprawdę staje się każdy klient, bo to on jest generatorem zysków firmy prowadzonej przez przedstawiciela wolnego zawodu. Takie jednoosobowe firmy muszą same zadbać o swój majątek oraz maszyny i urządzenia potrzebne do wykonywania pracy i świadczenia usług. Pierwszymi niezbędnymi sprzętami w wielu zawodach są: komputer i samochód.

Leasing dla wolnych zawodów

Wiele firm oferuje usługi leasingowe przeznaczone dla konkretnych grup zawodowych np. dla lekarzy, pielęgniarek czy taksówkarzy. Przeznaczony dla taksówkarzy leasing na samochód osobowy jest stworzony w ten sposób, aby ułatwić klientowi szybki dostęp do jego narzędzia pracy. Jednak nie tylko kierowcy taksówek mogą skorzystać z indywidualnego doradztwa w zakresie leasingu. Wybierając leasing auta osobowego klient ma dostęp do wielu dodatkowych usług, jak serwisowanie samochodu, dodatkowe ubezpieczenia itp. Otwierając działalność gospodarczą, często bez wsparcia finansowego z zewnątrz trzeba liczyć się z kosztami na start. Osoby wykonujące wolny zawód bardzo często muszą do klienta same dojechać i pierwszym zakupem w nowej firmie jest właśnie auto. Zważywszy na łatwiejsze niż w przypadku kredytu formalności, często przedsiębiorcy decydują się właśnie na leasing. Na stronach internetowych można sprawdzić koszty leasingu samochodu osobowego, więc obliczenie kosztów na start jest stosunkowo łatwe.

A może leasing zwrotny?

Są sytuacje w firmie, kiedy spada jej płynność finansowa, a na horyzoncie pojawia się nowy klient i inwestycja jest niezbędna. Jednym z rozwiązań może być leasing zwrotny samochodu osobowego. Firmy leasingowe szybko załatwiają formalności, a klient właściwe bez zmiany swojego komfortu nadal może korzystać z własnego samochodu, który po podpisaniu umowy staje się własnością firmy leasingowej, a klient może korzystać z auta na zasadach leasingu i wykupić je po wygaśnięciu umowy za niewielką jego wartość.