W halach fabrycznych, tartakach, lakierniach czy warsztatach samochodowych stosowane są systemy wentylacji. Jednym z powodów może być potrzeba odfiltrowania pyłów, i innych drobinek niebezpiecznych dla pracowników, maszyn, czy też produktów.

Są to zazwyczaj bardzo wydajne urządzenia, o bardzo dużych mocach przerobowych. Powietrze zasysane jest do wnętrza urządzenia, po czym jest filtrowane przez system zaawansowanych filtrów. Powietrze można oczyszczać z różnych substancji, najczęściej będzie to różnego rodzaju pyłów. W przypadku lakierni będą to drobinki farby w przypadku tartaku drobinki drewna, powstałe podczas ciecia. Tego rodzaju systemów wymagają przepisy BHP, musimy odpowiednio zadbać o zdrowie naszych pracowników. Oczywiście mogą oni nosić przykładowo maski przeciwpyłowe, jednak w przypadku niektórych materiałów zagrożone mogą być przykładowo oczy. Filtrowana powietrze pobierane jest najczęściej w wyższych partiach hal, zgodnie z prawami fizyki, ciepłe powietrze będzie unosiło pył do góry. Jednak cięższe drobinki będą spadały na dół, wówczas stosuje się różnego rodzaju maty do filtracji powietrza. Dziś coraz chętniej używane są maty filtracyjne, dzięki nim można szybko przefiltrować powietrze, które będzie następnie dostarczane do lakierni.

Będzie to ważne, gdyż chcemy aby powietrze, w pomieszczeniu, w którym lakierujemy samochody było czyste. Dostanie się zanieczyszczeń do powietrza spowoduje, iż kolejne nanoszone warstwy lakieru, będą zawierały drobiny zanieczyszczeń. Potrzebne, mogą się również okazać promienniki podczerwieni, za pomocą których uzyskamy wyższą temperaturę. Dzięki temu lakier na pojazdach będzie szybciej sechł, skróci to Bez wątpienia czas wykonywania całej pracy. Może być to ważne w zimie, kiedy w pomieszczeniu, będzie panowała niska temperatura, uniemożliwiająca pracę. Bez wątpienia filtry takie jak filtr F9 trzeba raz na jakiś czas wymieniać, oczywiście w zależności, od wykonywanych prac. Kiedy zostaną filtry zatkane, wówczas nie będą działały właściwie, dlatego też każdy kto dba o swój zakład musi pamiętać o ich wymianie.