Urządzenia mobilne umożliwiają swobodne ich użytkowanie nie tylko w domu, ale i poza nim. Jednak w wielu sytuacjach warto rozważyć zakup komputera stacjonarnego. Mimo że zajmuje więcej miejsca niż laptop i nie weźmie się go na drogę jak smartfon, to lista zalet peceta okazuje się całkiem długa.

Przede wszystkim wysoka wydajność

Żadne urządzenie mobilne nie jest w stanie dorównać pod względem jakości i szybkości pracy komputerom stacjonarnym. Dobrze o tym wiedzą szczególnie graficy, programiści czy zapaleni gracze, którzy doceniają moc oraz zaawansowanie techniczne zastosowanych w pececie podzespołów. Można wykonywać kilka operacji jednocześnie – bez ryzyka, że coś się zawiesi i przestanie działać. Uruchomione procesy w tle nie spowalniają pracy,  a wszystko dzięki szybkiemu procesorowi, dużej ilości pamięci RAM czy wydajnej karcie graficznej. Jednocześnie wszystkie podzespoły są odpowiednio chłodzone za pomocą efektywnych wentylatorów. 

Swobodnie korzysta się zatem z rozbudowanych graficznie i fabularnie gier albo programów do obróbki zdjęć bądź wideo. Nie ma też przeszkód, aby oglądać film, a nawet telewizję. To niewątpliwie wielozadaniowe kombajny multimedialne, które łatwo też rozbudowywać, a zarazem łączyć z urządzeniami peryferyjnymi. 

Wygoda korzystania

Komputer stacjonarny to również możliwość dołączenia większego monitora, a nawet większej liczby monitorów, jeżeli tylko jest taka potrzeba. Oddzielna jest także klawiatura. W ten sposób łatwiej uzyskać ergonomiczną postawę przy biurku, tym bardziej że na dużym ekranie wszystkie detale widać doskonale i nie trzeba pochylać głowy. Daje to ulgę nie tylko oczom, ale przede wszystkim odcinkowi szyjnemu kręgosłupa. Przy dłuższej pracy lub graniu taka wygoda użytkowania okazuje się nieoceniona. 

Długi czas korzystania

Komputery stacjonarne charakteryzują się trwałością, więc ich czas użytkowania również jest dłuższy niż urządzeń mobilnych. Rzadziej zdarzają się uszkodzenia mechaniczne, o które przecież nietrudno w przypadku urządzeń mobilnych. Co więcej, łatwiej o modernizację poszczególnych podzespołów. Dzięki temu sprzęt tak szybko się nie starzeje i nie wymaga wymiany na nowy.

A co z kosztami?

Zakup komputera stacjonarnego oznacza wydatek na poziomie co najmniej 2,5 tys. zł. Jednak rzeczywiście wydajny sprzęt kosztuje jeszcze więcej. Na sam desktop można wydać nawet ponad 10 tys. zł – a przecież jeszcze trzeba pomyśleć o monitorze i klawiaturze, aby móc realnie korzystać z komputera. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się również wersja All-in-One, zwłaszcza dla tych osób, które nie mają zbyt dużo wolnego miejsca w domu czy biurze. 

W każdym razie wydatki małe nie są. Jeżeli brakuje odpowiednich funduszy, to kredyt gotówkowy online z pewnością jest kuszący. Taki zastrzyk finansowy pozwala spełniać marzenia o wysokiej jakości sprzęcie komputerowym – takim, który zadowoli osoby stawiające na pierwszym miejscu wydajność i ergonomię korzystania z komputera. Obecnie nie ma większych problemów, aby ubiegać się o tego typu zobowiązanie zarówno w banku, jak i instytucji pożyczkowej.