Kiedy chcemy skutecznie zdezynfekować jakieś pomieszczeni, znajdziemy na to wiele sposobów.

Często wykorzystuje się do tego różne środki chemiczne, czy też lampy UV. Jednak coraz częściej wykonuje się ozonowanie. Proces polega na wytworzeniu ozonu, które następnie będzie wchodził w reakcję z otoczeniem. Ozon podczas rozpadu wytwarza dwie cząsteczki tlenu, w tym procesie powstaje lotny gaz, a pozostała cząsteczka wchodzi w reakcje. Wówczas utlenianych jest wiele różnych związków wirusów i bakterii, znikają roztocza. W tym przypadku łatwo możemy pozbyć się także nieprzyjemnego zapachu. Generatory ozonu wytwarzają ozon, rozbijając cząsteczki tlenu O2 na pojedyncze atomy, które następnie łączą się z innymi cząsteczkami tlenu w powietrzu, tworząc ozon O3. Generatory ozonu działają poprzez wyładowanie elektryczne. Dezynfekcja powierzchni poprzez ozonowanie

maszyny te wykorzystują wyładowanie elektryczne do wytwarzania ozonu poprzez rozszczepienie normalnych cząsteczek tlenu w powietrzu na pojedyncze atomy.

Atomy te łączą się następnie z innymi cząsteczkami O2 w powietrzu, tworząc ozon O3. Wykorzystywane jest także promieniowanie ultrafioletowe: ten proces wytwarzania ozonu jest podobny do tego, jak promieniowanie ultrafioletowe słońca O2, tworząc pojedyncze atomy tlenu. Dzięki temu w sztucznych warunkach powstaje pożądany ozon. W warunkach naturalnych jest wynikiem wyładować atmosferycznych, wówczas po burzy możemy poczuć charakterystyczny zapach ozonu. Cząsteczki tlenu łączą się łatwo z różnymi związkami organicznymi i nieorganicznymi, dzięki temu są w stanie usunąć wiele różnych wirusów i bakterii. W ten sposób możemy czysto zdezynfekować pomieszczenia. Zaletą ozonu jest możliwość docierania do wielu niedostępnych miejsc. Powierzchnie po użyciu ozonu pozostają czyste w przeciwieństwie sytuacji kiedy oczyszczamy powierzchnie za pomocą środków chemicznych. Dlatego tak popularne jest obecnie ozonowanie Garwolin jest miastem w którym można zamówić tego rodzaju usługę. Ozonowanie stosuje się przykładowo w szpitalach i przychodniach gdzie potrzebna jest częsta dezynfekcja.