Rynek oprogramowania biznesowego jest obecnie bardzo rozbudowany. Czym warto kierować się przy wyborze odpowiedniego programu dla firmy?

Dziś wiele firm nie może działać bez odpowiedniego wsparcia ze strony oprogramowania komputerowego. Powstanie takich programów stanowiło swoistą rewolucję w prowadzeniu biznesu. Także dzisiaj oprogramowanie dla firm to nieocenione wsparcie dla niemalże każdego biznesu.

Przedsiębiorcy posiadają do wyboru szeroką gamę programów, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto sprawdzić, jakie programy dla firm są obecnie dostępne na rynku, a także przeanalizować ich ofertę. O czym należy wtedy pamiętać?

ERP także dla małych firm

Oprogramowanie biznesowe może obecnie wspierać działalność całej firmy – nowoczesne programy dla firm zaliczane do kategorii ERP (ang. Enterprise Resource Planning) umożliwiają zarządzanie wszystkim posiadanymi zasobami.

Takie oprogramowanie, które często kojarzone jest z największymi firmami, obecnie dostępne jest także w wariantach dla MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw. To uniwersalne rozwiązanie przeznaczone dla firm w każdej branży.

Za pomocą oprogramowania ERP można zarządzać poniższymi obszarami firmy:

 • finanse
 • produkcja
 • magazyn
 • sprzedaż
 • logistyka
 • obsługa klienta
 • serwis
 • administracja
 • środki trwałe
 • zarządzanie zasobami ludzkimi
 • kadry i płace

Dodatkowo dostawa oprogramowania tego typu wcale nie wymaga skomplikowanego wdrożenia. Dzisiejsze programy ERP dostępne są również w chmurze.

Dedykowane rozwiązania

Jednak nie zawsze oprogramowanie dla firm w klasie ERP stanowi odpowiedź na wszystkie ich wymagania. Gdy specyfika działalności przedsiębiorstwa powoduje, że ma ono szczególne potrzeby dotyczące narzędzi informatycznych, rozwiązanie to oprogramowanie dedykowane.

Dedykowane oprogramowanie wybierają między innymi firmy w poniższych branżach:

 • transport
 • logistyka
 • e-commerce
 • produkcja
 • księgowość

Do wyboru są gotowe programy dedykowane dla konkretnych branż, lecz firma może także zdecydować się na zaprojektowanie oprogramowania specjalnie dla niej.

Tego typu oprogramowanie dostarcza między innymi firma informatyczna IT Center z Warszawy.

Kompleksowe wsparcie

Na rynku dostępne są różne programy dla firm. Często trudno samodzielnie wybrać takie oprogramowanie, które będzie mogło zapewnić optymalne wsparcie dla prowadzonej działalności. Aby dostawa oprogramowania była w pełni udana, warto zdecydować się na pomoc specjalistów.

Firmy w branży IT służą fachowym doradztwem związanym z doborem odpowiedniego oprogramowania dla każdego biznesu. Także mogą dostarczyć demo, czyli wersje demonstracyjne programów, by przetestować je samodzielnie. Dzięki temu można liczyć na odpowiedź na pytanie – jakie oprogramowanie dla firmy będzie najlepsze?

Wdrożenie oprogramowania

Przy wyborze odpowiedniego oprogramowania ważne jest także skontrolowanie procesów związanych z jego wdrożeniem.

Jako że programy dla firm wyróżniają się złożonymi strukturami, wymagają one odpowiedniej instalacji, która nazywana jest wdrożeniem. Powiązana jest ona również z migracją danych, a także integracją z innymi programami, które już teraz używane są w firmie.

Wdrożenie oprogramowania dla firmy nie musi być jednak wymagające. Jak wspomniano wcześniej, dostępne są obecnie programy dla firm działające w chmurze, czyli na zewnętrznych serwerach. Nie ma wtedy potrzeby instalacji ich na każdym z komputerów firmowych.

Nacisk na prostą, intuicyjną obsługę powoduje, że pracownicy mogą szybko przystąpić do realizacji codziennych zadań na bazie nowego oprogramowania. Oczywiście, dostępne są także szkolenia dotyczące jego obsługi.

Koszty instalacji i utrzymania

Przy wyborze najlepszego programu dla firmy warto także zwrócić uwagę na koszty związane zarówno z jego wdrożeniem, jak i utrzymaniem.

Sam zakup programu to jeszcze nie wszystko, ponieważ musi być on również utrzymywany przez cały okres, w którym ma być używany. Aktualnie rozliczenia mogą odbywać się także abonamentowo – dzięki temu koszty korzystania z programu nie są dużym obciążeniem.