Dioda elektroluminescencyjna (LED) jest jedną z najbardziej energooszczędnych i szybko rozwijających się technologii oświetleniowych. Żarówki LED działają dłużej, są bardziej trwałe i oferują porównywalną lub lepszą jakość światła niż inne rodzaje oświetlenia.

LED jest wysoce energooszczędną technologią oświetleniową i może zasadniczo zmienić przyszłość oświetlenia. Diody LED do zastosowań mieszkaniowych zużywają co najmniej 75% mniej energii i mają 25 razy dłuższą żywotność niż standardowe żarówki. Powszechne stosowanie oświetlenia LED ma największy potencjalny wpływ na oszczędności energii. Oświetlenie LED bardzo różni się od innych źródeł światła, takich jak żarówki i świetlówki kompaktowe. Diody LED emitują światło w określonym kierunku, co zmniejsza zapotrzebowanie na reflektory i rozpraszacze, które mogą wychwytywać światło. Ta funkcja sprawia, że diody LED są bardziej wydajne w wielu zastosowaniach, takich jak wbudowane oprawy i oświetlenie przedmiotów. W przypadku innych rodzajów oświetlenia światło musi być odbijane w pożądanym kierunku, a ponad połowa światła może nigdy nie opuścić oprawy. Diody LED emitują bardzo mało ciepła. Dla porównania, tradycyjne żarówki emitują 90% energii w postaci ciepła, a świetlówki kompaktowe emitują około 80% energii w postaci ciepła.

Poza tym żywotność diod LED znacząco przewyższ inne żarówki. Oświetlenie LED jest obecnie dostępne w szerokiej gamie produktów domowych i przemysłowych, na przykład jako moduł led samsung, a lista ta rośnie z każdym rokiem. Szybki rozwój technologii LED prowadzi do uzyskania większej liczby produktów i poprawy wydajności produkcji, co również skutkuje niższymi cenami. Wysoka wydajność i kierunkowy charakter diod LED czyni je idealnymi do wielu zastosowań przemysłowych. Diody LED są coraz bardziej powszechne w oświetleniu ulicznym, oświetleniu garaży, chodników i innym oświetleniu zewnętrznym, oświetleniu szaf chłodniczych, oświetleniu modułowym i oświetleniu zadaniowym. Ponieważ diody LED są małe, idealnie nadają się do oświetlenia blatów kuchennych i jako lampki choinkowe.