Szybki postęp w technologii przeprowadzania prac leśnych w ciągu ostatnich lat zmienił techniki pozyskiwania drewna i zarządzania lasami w błyskawicznym tempie.

Ciągłe doskonalenie inżynierii i operacji leśnych pomaga zaspokoić popyt społeczeństwa na produkty wykonane z drewna, spełniając jednocześnie stale rosnące wymagania ekologiczne. Technologia była kluczem do lepszej ochrony środowiska leśnego, a także poprawy bezpieczeństwa, produktywności, wzrostu i wykorzystania materiału drzewnego. Wyrafinowanie operacyjne dzisiejszych nowoczesnych metod mechanizacji, pozyskiwania drewna i zarządzania lasami jest zaskoczeniem dla większości ludzi.

Ulepszona technologia stosowana w leśnictwie zapewnia zdrowsze środowisko, lepsze bezpieczeństwo pracowników, wyższa produktywność i wykorzystanie włókien, zwiększone zrównoważenie zasobów oraz zaawansowana ochrona lasów.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat wiele się zmieniło w leśnictwie. Najnowsze innowacje w metodach pozyskiwania drewna łączą się z nauką o leśnictwie w celu ulepszenia technik operacji leśnych, w tym pozyskiwania drewna przy niewielkim wpływie na środowisko, zmniejszenia ryzyka pożaru, utrzymania zdrowego wyglądu lasów, dobrze zaprojektowanego dostępu do dróg, ochrony strumieni i poprawy siedlisk dzikich zwierząt. Najnowsza technologia umożliwia zrównoważone leśnictwo i zarządzanie ekosystemami podczas wycinki, transportu drogowego, i całego cyklu życia lasu. Uprawa i pozyskiwanie drzew jest skutecznym narzędziem do utrzymania pożądanych zasobów leśnych w odpowiednim czasie i stanowi podstawę zrównoważone gospodarki leśnej. Użycie maszyn w wycince lasu oferuje zaskakujące możliwości.

Nowoczesny osprzęt leśniczy liv do pozyskiwania drewna może teraz jednym ruchem przetworzyć całe drzewo na kłody, oszczędzając w ten sposób czas, poprawiając bezpieczeństwo i zmniejszając wpływ na środowisko. Systemy komputerowe są zintegrowane z maszynami leśnymi, zapewniając optymalną wydajność, mniejsze zużycie energii, czystsze środowisko i większe wykorzystanie drewna. Dzisiejsze maszyny są zbudowane specjalnie, aby były bardziej wydajne, bezpieczniejsze, bardziej precyzyjne w działaniu i miały mniejszy wpływ na miejsce pracy.