Dla zachowania zdrowego widzenia ważne jest, aby dziecko regularnie przechodziło badanie wzroku w gabinecie okulistycznym.

Oczy dziecka powinny być sprawdzane wkrótce po urodzeniu, przed rozpoczęciem nauki w przedszkolu w wieku trzech lub czterech lat oraz przez całe lata szkolne, w zależności od potrzeb. Zazwyczaj w szkole zajmuje się tym pielęgniarka, i w razie potrzeby kieruje dziecko na wizytę u okulisty.

W jakim wieku dziecko powinno przejść pierwsze badanie wzroku?.

Problemami ze wzrokiem u dzieci zajmuje się okulista dziecięcy w Warszawie

Początek nowego roku szkolnego to idealny czas na zaplanowanie badań oczu u dzieci. Okulista może znaleźć i leczyć problemy z oczami, które mogą wpłynąć na wyniki w nauce twojego dziecka. Lekarz może również pomóc chronić wzrok dziecka podczas zajęć sportowych i innych czynności. Wielu urazom oczu i przypadkom utraty wzroku można zapobiec. Problemy ze wzrokiem mogą wpływać na wyniki w szkole lub w sporcie, a utrata wzroku może powodować niepełnosprawność na całe życie. Może również ograniczyć rodzaje prac, które dziecko może wykonywać jako dorosły. Regularne badanie oczu jest ważne nawet wtedy, gdy dziecko nie wykazuje żadnych objawów problemów ze wzrokiem.

Podobnie jak krótkowzroczni dorośli, dzieci z krótkowzrocznością widzą wyraźnie pobliskie obiekty, ale obiekty z daleka wyglądają na rozmyte. Dalekowzroczność natomiast oznacza, że dziecko widzi dobrze obiekty znajdujące się daleko. Te wady wzroku występują w rodzinach, więc jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, twoje dziecko może również stać się krótkowidzem lub dalekowidzem w miarę dorastania. Skontaktuj się z okulistą, jeśli twoje dziecko mruży oczy, aby lepiej widzieć, lub ma problemy z widzeniem co jest napisane na tablicy w szkole.

Jeśli zauważysz lub podejrzewasz problem ze wzrokiem u dziecka lub w rodzinie pojawił się problem z oczami, okulista dziecięcy w Warszawie może pomóc zdiagnozować, lub wykluczyć, podejrzenie choroby oczu, zapobiec pogorszeniu obecnego problemu lub pomóc w planowaniu leczenia nieprawidłowości.