Obecnie WordPress jest najpopularniejszym systemem do tworzenia stron na świetnie.

Zgodnie z ostatnimi danymi W3Techs.org ponad 34,5% witryn monitorowanych przez tą organizację oparte są o WordPress (rys. 1). I jak widać na rysunku poniżej, liczba stron zbudowanych na tym CMS zwiększyła się o 0,3% (w porównywaniu z sierpniem).

Rysunek 1. Liczba stron zbudowanych o WordPress

Na popularność WordPress miały wpływ różne czynniki (o czym warto napisać osobny wpis), jednak kluczowe to są:

 • Bezpłatność CMS.
 • Wygodny panel administracyjny.
 • Obecność kluczowych funkcji na pokładzie.
 • Szeroki wybór motywów, w tym darmowych.
 • Szeroki wybór wtyczek, w tym darmowych.
 • Duża społeczność.
 • Częste aktualizacji.

Nie warto zapominać i o zmianie trendów na rynku tworzenia stron. Coraz więcej użytkowników końcowych próbuję realizować stronę samodzielnie. Pod tym względem WordPress jest dużo prostszy od Joomla! i Drupal. Oprócz tego system posiada własny wizualny kreator (Gutenberg) oraz wspiera cudze kreatory (Elementor, Divi, WPBakery itd.). Dzięki temu WordPress może konkurować z serwisami SaaS typu Shopify, Squarespace i Wix.

Jak widać, WordPress jest bardzo dobrym rozwiązaniem do tworzenia stron, w tym do realizacji pierwszej witryny. Dlatego możesz śmiało przechodzić do następnego kroku – poszukiwania dobrego motywu dla strony.

Do zalet WordPress odnieśliśmy duży wybór również darmowych, jak i płatnych templatek. Więc u Ciebie może wyniknąć pytanie: jakie rozwiązanie lepiej wybrać do strony? Aby odpowiedzieć na niego warto znaleźć odpowiedzi na kilka dodatkowych pytań:

 1. Co to będzie za strona: blog, portfolio, strona firmowa lun e-sklep?
 2. Czy masz doświadczenie w projektowaniu witryn za pomocą motywów?
 3. Jaki budżet masz na tworzenie strony?

Odpowiemy na nich po kolei:

 1. Płatne motywy są dobre do tworzenia dowolnych typów stron. Natomiast liczba jakościowych darmowych templatek jest: a) dużo mniejsza; b) pasuje do tworzenia prostych stron. To mogą być blogi, strony personalne i proste strony filmowe. Przy tym musisz być gotowy poszukiwać dodatkowe wtyczki/edytować kod samodzielnie, aby dodać brakujące opcje na stronę.
 2. Jeśli wcześniej już tworzyłeś strony na WordPress, masz doświadczenie z dopasowania templatki do własnych potrzeb i nie boisz się „dłubać ” w kodzie, możesz skorzystać z darmowego motywu. Zazwyczaj takie templatki posiadają słabą dokumentację i nie wspierane są twórcami przez czat lub pocztę. Dlatego wszystkie problemy musisz rozwiązywać samodzielnie.
 3. Jeśli masz dodatkowe koszty na zakup szaty graficznej, możesz wybrać profesjonalne rozwiązanie w pomiernej cenie. Tym bardziej, że wszystkie popularne marketplace, np. TemplateMonster oraz ThemeForest robią promocje dla swoich klientów. Wtedy można kupić popularne motywy z dużym rabatem.

A teraz przejrzymy krótko zalety i wady darmowych oraz płatnych motywów. Zaczniemy z „plusów” szat graficznych dla WordPress:

Darmowe motywy

Płatne motywu

Bezpłatne do użycia. To dobre rozwiązanie, gdy nie masz dodatkowych środków na motyw. Wiele opcji i funkcji. Możesz zbudować profesjonalną stronę nawet bez stosowania dodatkowych rozszerzeń.
Motywy są proste w obsłudze i zawierają tylko podstawowe opcji do tworzenia strony Obecność rozszerzonych opcji personalizacji. Większość płatnych templatkach pozwala zarządzać wyglądem strony w trybie wizualnym. Mają dla tego dodatkowe narzędzia.
Duży wybór prostych motywów również na repozytorium WordPress, jak i na popularnych serwisach, np. na stronie TemplateMonster. Regularne aktualizacje motywu. Dzięki temu możesz być pewny, że błędy, w tym dotyczące bezpieczeństwa, będą naprawione. Oprócz tego motyw będzie działać poprawnie na nowych wersjach WordPress.
Obecność darmowych wtyczek. Dzięki temu możesz dodać brakujące funkcji na stronę. Obecność obsługi klienta. Jeśli podczas tworzenia strony wyniknie jakiś problem z motywem możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia technicznego.

Do „minusów” templatek można odnieść:

Darmowe motywy

Płatne motywu

Brak pomocy technicznej ze strony autora motywu (niektóre produkty jednak wspierane przez twórców). Koszt motywu. Dobre templatki kosztują powyżej $50. Nie jest to duża kwota, jednak musisz jej wydać od razu. Nawet, gdy Twoja strona nie przeniesie Ci żadnych przybudów w przyszłości.
Brak regularnej aktualizacji. Dlatego możesz mieć problemy z naprawieniem błędów, zwłaszcza gdy chodzi o bezpieczeństwie. Ogromna ilość funkcji i opcji. Obecność różnych wtyczek i widgetów robi motyw „ciężkim” i ma negatywny wpływ na szybkość ładowania strony. Oprócz tego osobie początkującej łatwo się zgubić w tych funkcjach.
Ograniczona ilość funkcji i opcji. Musisz samodzielnie dodawać funkcji za pomocą wtyczek oraz edytując kod. Dodatkowe koszty za wsparcie. Często wsparcie techniczne motywu jest oferowane na rok. Jeśli będziesz miał problemy w przyszłości musisz zapłacić aby móc uzyskać pomóc autorów motywu.
Ograniczony wybór projektów dla tematów niszowych. Dlatego wygląd Twojej strony może być podobny do konkurencji
Ograniczone opcje personalizacji templatki. Nie zawsze masz dostęp do zmiany wyglądu elementów witryny bezpośrednio przez kokpit. Wtedy musisz edytować kod.

Podsumowując opisane powyżej, możesz śmiało stosować darmowe i płatne motywy. Darmowe templatki najlepiej stosować, gdy

 • tworzysz swój pierwszy blog, stronę personalną oraz prostą stronę firmową;
 • nie masz dodatkowych środków na zakup profesjonalnego produktu;
 • masz doświadczenie w dopasowanie templatki do własnych potrzeb;
 • nie boisz się samodzielnie rozwiązywać problemy z templatką

A jeśli masz budżet na zakup motywu, możesz dodatkowo poczekać na zniżki. Wtedy kupisz profesjonalny produkt o dobrej cenie i nie będziesz miał kłopotów z wsparciem, rozszerzeniami i aktualizacjami.

P.S. Jeśli masz dodatkowe pytania lub uwagi, proszę pozostawiać komentarze.

Janusz Kamiński
Specjalista działu marketingu TemplateMonster Polska. W branży IT pracuje od 7 lat. Posiada doświadczenie w SEO, marketingu internetowym i tworzeniu stron www.