Zamiast kupować pierwszy z brzegu monitor biurowy lepiej poświęcić chwilę na zweryfikowanie, czy dany model sprawdzi się w danej sytuacji. W zależności od jego docelowego przeznaczenia należy dobrać pozostałe parametry, takie jak rodzaj matrycy czy wielkość ekranu. Przytłaczająca na pierwszy rzut oka liczba dedykowanych do biura monitorów wynika z mglistej definicji biurowego sprzętu. Wbrew pozorom każdy domowy czy gamingowy ekran z powodzeniem pełnić może funkcję służbowego monitora. Jaką matryce powinien posiadać nowoczesny monitor do biura? Jak dobrać odpowiedni rozmiar ekranu? Jakich błędów nie popełniać? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jaki rodzaj matrycy najlepiej sprawdza się przy pracy biurowej?

Najbardziej pożądanym i zarazem popularnym obecnie standardem jakości matryc biurowych jest technologia IPS (In-Plane Switching). Ekrany LCD wyposażone w tego rodzaju matrycę charakteryzują się świetnym odwzorowaniem kolorów, dobrym kątem widzenia oraz naturalnym nasyceniem barw. Parametry tego rodzaju istotne są szczególnie w kontekście regularnego użytkowania, ponieważ przy wielogodzinnych sesjach wzrok męczy się znacznie mniej i wolniej.

Alternatywnym rozwiązaniem dla wspomnianych wyżej matryc IPS jest technologia VA (Vertical Alignment). Przewagą tego rodzaju monitorów nad innymi jest przede wszystkim większy kontrast, który przekłada się na głębię i jakość czerni. Właśnie dlatego ekrany tego rodzaju doskonale sprawdzają się w przypadku nasłonecznionych miejsc. W porównaniu do ekranów z matrycą IPS są one także tańsze, co docenią z pewnością osoby z ograniczonym budżetem.

Najtańszym rodzajem powszechnie dostępnych w 2022 roku matryc jest technologia TN, która niestety we wszystkich aspektach z wyjątkiem szybkiego odświeżania obrazu wypada znacznie gorzej niż IPS czy VA. W poszukiwaniu któregokolwiek ze wspomnianych wyżej rodzajów monitora warto odwiedzić Hanzo sklep komputerowy.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar ekranu służbowego?

Zakup największego dostępnego w ofercie sklepu telewizora może wydawać się dobrym pomysłem w przypadku braku ograniczeń budżetowych, ale w przypadku monitorów biurowych nie ma to zupełnie sensu. Zbyt duży ekran utrudnia pracę na większości stanowisk oraz rozprasza sąsiadujących pracowników. Pamiętać tu trzeba, że ludzki wzrok i uwaga automatycznie skupiają się na poruszających się w polu widzenia obiektach. W przestrzeni coworkingowej i świetle obowiązujących przepisów RODO utrudniać to może także zachowanie prywatności. Przy zakupie monitora biurowego na większości stanowisk najlepiej sprawdzają się matryce o wielkości w przedziale 21-27 cali. Na stanowiskach takich jak fotograf, grafik czy projektant przydatny okazać się może większy monitor, ale jest to w dużym stopniu zależne od indywidualnego zakresu obowiązków. Wychodząc naprzeciw zróżnicowanym oczekiwaniom klientów, Hanzo sklep komputerowy pochwalić się może niezwykle bogatą ofertą monitorów marek takich jak Acer, Asus, AOC, HP, IIYAMA, LG czy Samsung.