Internet to wspaniały wynalazek – dzięki niemu masz natychmiastowy dostęp do wielu informacji, możesz kontaktować się z osobami z całego świata, a także korzystać z wielu możliwości rozrywki. Niestety, internet ma też swoją ciemną stronę. Hakerzy polują na nieostrożne osoby, aby wyłudzać dane osobowe, pieniądze z kont bankowych, prywatne dokumenty itp.
Warto być świadomym istniejących zagrożeń i ich możliwych konsekwencji, dlatego przygotowaliśmy listę niebezpieczeństw, które pomogą Ci rozpoznać groźne sytuacje.
1. Phishing
Phishing obejmuje różnego typu techniki, które mają na celu wprowadzić ofiarę w błąd, by uzyskać określone korzyści. Hakerzy podszywają się pod inne osoby lub znane, zaufane instytucje, np. banki, firmy kurierskie, dostawców energii, urząd skarbowy, ZUS itp. Konstruują przekonujące maile lub SMS-y, w których informują np. o niedopłacie w rachunku, konieczności dopłaty do paczki lub aktualizacji danych osobowych. Maile te zawierają zwykle odnośnik, przekierowujący na fałszywą stronę wyłudzająco dane logowania, dane karty płatniczej lub inne prywatne informacje.
2. Przejmowanie haseł
Dużo mówi się o bezpieczeństwie haseł, jednak w sieci nadal nie brakuje osób, które uważają, że ich to nie dotyczy. Stosują proste, powszechnie używane hasła, składające się np. z imion lub następujących po sobie cyfr, często też używają tego samego hasła na wielu witrynach. Takie hasła łatwo złamać, a po uzyskaniu dostępu do jednego konta, haker wypróbuje je na wszystkich innych możliwych witrynach. Warto więc zadbać o swoje hasła, np. korzystając z menedżera haseł.
3. Kradzież tożsamości
W sieci działa wielu oszustów, którzy podszywają się pod inne osoby, aby uzyskać różne korzyści. W łagodnej formie polega to na tworzeniu fałszywych kont w serwisach społecznościowych i na internetowych czatach. Jeśli przestępcy uzyskają odpowiednią ilość danych o konkretnej osobie, mogą je również wykorzystać do poważniejszych celów – np. wziąć na kogoś kredyt lub założyć działalność na czyjeś dane.
4. Niebezpieczne aplikacje
W sieci aż roi się od różnego typu darmowych programów i aplikacji, które wydają się przydatne. Zanim zainstalujesz coś na swój telefon lub smartfon, upewnij się, że to sprawdzona aplikacja – najlepiej pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów (np. Google Play). W sieci znajdziesz wiele potencjalnie szkodliwych aplikacji – np. aplikacji odchudzających, fałszywych aplikacji bankowych, aplikacji podszywających się pod znane programy. Mogą one wykradać dane, podsłuchiwać ruch na twoim urządzeniu, przejmować kontrolę nad niektórymi funkcjami itp.
5. Magiczne suplementy diety
Kojarzysz te podejrzanie atrakcyjne reklamy, promujące magiczne środki na porost włosów, utratę tkanki tłuszczowej itp.? Choć oferują one uzyskanie świetnych rezultatów w krótkim czasie, lepiej zachować czujność i nie dać się skusić.
Już samo kliknięcie reklamy może spowodować przekierowanie na niebezpieczną stronę i pobranie szkodliwego programu. Jeszcze gorsze konsekwencje mogą Cię spotkać, gdy zdecydujesz się kupić “magiczny” suplement. Po przelaniu pieniędzy najprawdopodobniej kontakt się urwie lub otrzymasz fałszywy, niebezpieczny lek.
6. Dziwne załączniki
Możesz je otrzymać przez maila lub komunikator internetowy, np. WhatsApp. Zwykle oferują ciekawą, intrygującą treść, np. film, wiadomość czy zdjęcie. Niestety, jeśli zdecydujesz się otworzyć taki załącznik, na komputerze zainstaluje się złośliwy program komputerowy.
Warto tu wspomnieć, że jedną z opcji na ochronę swoich urządzeń jest stosowanie sprawdzonego oprogramowania. Programy znanych, sprawdzonych marek, jak np. Microsoft Office, są w stanie zidentyfikować możliwe problemy dotyczące zabezpieczeń.
7. Fałszywe sklepy internetowe
Hakerzy wykorzystują też często osoby polujące na zakupowe okazje. Tworzą fałszywe sklepy lub zamieszczają nieprawdziwe oferty na portalach aukcyjnych. Jeśli zdecydujesz się na zakup “okazyjnego” produktu, najprawdopodobniej po zrobieniu przelewu nie otrzymasz zamówionego towaru. Zamiast oszczędzić, możesz więc wiele stracić.
8. Wirusy i inne złośliwe oprogramowanie
Złośliwe oprogramowanie to główne narzędzie w rękach hakerów, które może spowodować wiele szkód. Aby zainstalować szkodnika, przestępcy wykorzystują zwykle luki w systemie operacyjnym komputera. Wirus może dostać się na Twój sprzęt np. podczas pobierania zarażonego pliku lub wejścia na zakażoną stronę.
Wykrycie działań hakerskich może być bardzo trudne – dlatego warto odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć, instalując dobry program antywirusowy sprawdzonej marki, jak Norton, Bitdefender, McAfee, Panda, ESET lub AVG. Dzięki nim będziesz mógł swobodnie i spokojnie korzystać z internetu, mając pewność, że program zablokuje ewentualne ataki i złośliwe oprogramowanie.