Na dużych i małych firmach oraz spółdzielniach mieszkaniowych spoczywa duża odpowiedzialność. Stan płaskiego dachu wymaga regularnych kontroli, za których zlecenie bezpośrednio odpowiedzialny jest właściciel obiektu. Jakie są metody badania szczelności dachów płaskich? Jakie usługi prawidłowego utrzymania dachów płaskich wybrać?
Dlaczego warto wykonać badanie szczelności dachu?
Szybkość wykrycia miejsc nieszczelności ma w przypadku dachów płaskich niebagatelne znaczenie. Stan techniczny dachu ma bezpośredni wpływ na ochronę ścian budynku i jego stabilizację, izolację akustyczną oraz termiczną. Szczególnie ta ostatnia funkcja jest obecnie najbardziej istotna. Latem dach chroni przed przegrzaniem, zimą zaś przed utratą ciepła. Prawidłowo utrzymany dach pozwala więc na długoterminową optymalizację kosztów ze strony zarządców i właścicieli firm. Wykonywanie badania szczelności dachu pozwala zapewnić właściwą wentylację budynku i zabezpieczyć jego wnętrze przed nadmiernym zawilgoceniem.
Profilaktyka w przypadku dachów płaskich
W przypadku późno wykrytych nieszczelności dachów płaskich można spodziewać się wysokich kosztów napraw i długiego czasu ich realizacji. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania dachu, zwłaszcza jeśli stanowi on płaską powierzchnię. Coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, od porywistych wiatrów po znaczne zmiany temperatury.
Wszystkie te czynniki wraz z uszkodzeniami mechanicznymi prowadzą do powstania w strukturze dachów nieszczelności, przecieki, a ostatecznie także poważnych ubytków. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć” moźna przeciwdziałać postępowaniu procesu degradacji poszycia dachowego, a tym samym zadbać o stan swoich finansów na dłuższą metę. Cyklicznie przeprowadzony profesjonalny serwis dachu znacznie przedłuży jego żywotność.
Specjaliści od wykrywania nieszczelności pokryć dachowych
Niezależnie od rodzajów pokryć dachowych, a już szczególnie w przypadku starych dachów płaskich, zaleca się wykonanie badania szczelności dachu minimum raz w roku, po skończonym sezonie zimowym. W celu zweryfikowania stanu pokrycia dachowego korzysta się z wielu metod. Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich przy pomocy metody termowizyjnej pozwala wykrywać wilgoć w pokryciach papowych. Ponieważ obszary zawilgocone stygną wolniej od suchych, można zarejestrować różnice w danych obszarach dachu.
Do badania szczelności pokryć dachowych wykorzystuje się też metodę gazową, możliwą do zastosowania również przy dachach płaskich. Pod powierzchnię pokrycia dachowego wtłacza się nietoksyczny gaz, tuż pod warstwę izolacji dachowej. Z kolei metoda potencjału pola bada szczelność warstwy izolacyjnej dachu. Urządzenie pomiarowe uziemiane jest w zlokalizowanym miejscu przecieku. To tylko kilka z wykorzystywanych metod, których można użyć na każdym etapie wykonywania pokrycia dachowego i po włączeniu budynku do użytku.
Monitoring dachu płaskiego – kontrola stanu technicznego non stop
Na stronie psgroup.pl znajdą Państwo nie tylko ofertę fachowego badania kontrolnego szczelności dachu. Można również liczyć na montaż odpowiednich urządzeń do stałego monitoringu stanu pokrycia dachowego. Inteligentny system monitorowania wilgoci w dachu powiadomi Państwa o każdej niepokojącej zmianie. Jeśli jako zarządca obawiasz się przeciążenia płaskiego dachu, firma zainstaluje innowacyjny system wczesnego ostrzegania dla śniegu i wody na dachu. W ofercie znajduje się też abonament dla całorocznej opieki nad dachem – polecany szczególnie przy podniszczonych pokryciach dachowych.