Pompy ciepła to bardzo funkcjonalne rozwiązania, których głównym celem jest pozyskiwanie energii cieplnej w nowoczesny sposób z gruntu, powietrza albo wody, w zależności od rodzaju urządzenia.

Głównym zadaniem tego typu urządzeń jest wymuszenie przepływu ciepła z zimnych obszarów do miejsc o wyższej temperaturze. Systemy tego rodzaju są doskonała alternatywą dla wielu standardowych źródeł ciepła, takich jak kotły grzewcze. Są to ekologiczne i ekonomiczne urządzenia, które nie wymagają spalania żadnych paliw. Ich montaż jest oferowany przez wyspecjalizowane firmy, których fachowcy mogą się pochwalić różnymi uprawnieniami.

Jakie uprawnienia powinna posiadać firma montująca pompy ciepła?

Firmy montujące pompy ciepła – podstawowe informacje

Rzecz jasna osoby zatrudnione w firmach specjalizujących się w montażu pomp ciepła, muszą dysponować stosowną wiedza, doświadczeniem, umiejętnościami i kwalifikacjami. Poza tym wymagane są zróżnicowane uprawnienia dostosowane do typu montowanej pompy ciepła. Dotyczą one najczęściej pomp typu split, które składają się z dwóch oddzielnych jednostek. Ingerowanie w takie systemy wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień, takich jak certyfikat EUCERT otrzymywany po zaliczeniu kursu i egzaminu. Jest on ważny na terenie większości krajów Europy przez 3 lata.

Instalacja pomp ciepła to zajęcie wymagające odpowiedniego wykształcenia. Trzeba zaliczyć odpowiedni kurs i zdać egzamin końcowy. Szkolenia tego rodzaju są oferowane przez wielu organizatorów akredytowanych przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Certyfikat otrzymywany po zaliczeniu egzaminu zachowuje swoją ważność przez okres 3 lat, a dane jego posiadacza można znaleźć w oficjalnie prowadzonym rejestrze instalatorów OZE. Nie bez znaczenia jest też certyfikat f-gazowy, który również otrzymuje się w ramach odpowiednich kursów i egzaminów.

Profesjonalny montaż pompy ciepła w Poznaniu lub w innym mieście to zadanie trudne i złożone. Samo zapoznanie się z instrukcjami i metodami montażu jest po prostu niewystarczające. Dobrą wiadomością jest to, że w Poznaniu i innych polskich miastach działa sporo firm dysponujących odpowiednimi licencjami, certyfikatami i zezwoleniami. Warto poszukać ich stron internetowych, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich ofert.