Montaż systemu fotowoltaicznego na pierwszy rzut oka wydaje się niezbyt trudnym zadaniem.

Polega on na przymocowanie paneli na podłożu lub dachu, połączenie ich z inwerterem oraz licznikiem prądu. W rzeczywistości prace tego typu nie są wcale takie proste. Instalacje fotowoltaiczne są przystosowane do wytwarzania prądu o sporym napięciu. Ich nieprawidłowy montaż czy też podłączenie może więc doprowadzić do różnych awarii, takich jak zwarcia i łuki elektryczne, a nawet przyczynić się do powstania pożaru albo innego zagrożenia. To właśnie dlatego instalatorzy systemów fotowoltaicznych powinni dysponować odpowiednimi uprawnieniami.

Jakie uprawnienia powinna posiadać firma fotowoltaiczna?

Uprawnienia fotowoltaiczne – najważniejsze informacje

Jeśli chodzi o uprawnienia w zakresie fotowoltaiki to dotyczą one nie tylko monterów, ale również fachowców specjalizujących się w projektowaniu takich instalacji. Podczas specjalnych szkoleń, osoby takie otrzymają certyfikaty, które potwierdzają różne umiejętności związane z ustaleniem zapotrzebowania energetycznego budowli oraz mocy systemu. Tacy fachowcy potrafią dobierać właściwe urządzenia i zabezpieczenia, a także wybierają odpowiednie miejsca instalacji. Dzięki temu cały system będzie działać wydajnie oraz nie będzie stanowił żadnego zagrożenia.

Oczywiście instalacja fotowoltaiczna jest systemem odpowiedzialnym za wytwarzanie energii elektrycznej, więc od osób zajmujących się jej montażem wymagane jest posiadanie specjalnych uprawnień elektrycznych SEP typu D, a także E. Świadectwo kwalifikacyjne związane z energetyką jest istotne, ale nie należy też zapominać o uprawnieniach do pracy na wysokościach i certyfikatach instalatorów przyznawanych przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Otrzymanie każdego z certyfikatów oznacza konieczność wzięcia udziału w kursie i zaliczenia egzaminu.

Trzeba pamiętać o tym, że fotowoltaika w Białymstoku i innych miejscowościach jest montowana przez wyspecjalizowane firmy. Warto upewnić się czy ich pracownicy posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia. Dzięki temu można mieć pewność, że po stworzeniu instalacji, zakład energetyczny nie będzie robić problemów z podłączeniem danego systemu do sieci.