Spawarka spawarce nierówna. Już samo przeznaczenie urządzenia determinuje to, jakie powinno mieć parametry. Zatem, jaką spawarkę wybrać? Przeczytaj.
Jakie są rodzaje spawarek w zależności od technik spawania?
Wyróżnia się 3 podstawowe techniki spawania. Spawarki TIG są przeznaczone do spawania metodą TIG, czyli elektrodą nietopliwą.
Spawarkę MIG/MAG wykorzystuje się do spawania metodą MIG/MAG, czyli w osłonie gazu. Ów gaz może być aktywny (CO2) lub obojętny (argon).
Z kolei spawarkę MMA zastosujesz do spawania metodą łukową elektrodą otuloną.
Warto poznać każdą z wymienionych technik spawania.
Spawarka TIG
Wykorzystasz ją wtedy, kiedy chcesz spawać elektrodami nietopliwymi. Co ciekawe, spawarka TIG nadaje się również do spawania metodą MMA. Spawanie spawarką TIG umożliwi Ci uzyskanie wysokiej jakości spoiny. Stąd też najczęściej stosuje się ją do spawania stali wysokostopowych oraz aluminium.
Spawarka MIG/MAG
Spawarka MIG/MAG jest potocznie nazywana migomatem. Zastosujesz ją do spawania różnego rodzaju materiałów w osłonie gazu. Jej cechą charakterystyczną jest duża moc oraz przydatność. Jak więc widzisz, jest to funkcjonalne urządzenie. Jedną z zalet spawarki MIG/MAG jest to, że pozwoli Ci spawać powierzchnie lub elementy w różnych pozycjach, z zachowaniem wysokiej wydajności. Jest ona znacznie wyższa niż gdybyś spawał spawarką TIG (elektrody otulone). Do jakich prac użyjesz migomatu? Świetnie nadaje się do spawania metali oraz grubszego aluminium.
Spawarki MMA
Spawarki MMA przeznaczone są do ręcznego spawania z wykorzystaniem elektrody otulone. Tego rodzaju spawarki należą do najbardziej popularnych urządzeń. Częścią wyposażenia spawarki MMA jest przewód masowy z zaciskiem, przewód z uchwytem elektrodowym, a także źródło prądu stałego lub przemiennego razem z układem sterowania.
Wśród spawarek MMA wyróżnia się spawarki inwertorowe, transformatorowe oraz prostowniki spawalnicze.
Spawarki inwertorowe, transformatorowe i prostowniki spawalnicze
Spawarki inwertorowe umożliwiają spawanie wszystkimi rodzajami elektrod otulonych i cyfrowe sterowanie parametrami. Tego rodzaju urządzenia charakteryzuje duża sprawność, generują one dobrej jakości, stabilny prąd. Oczywiście cechy te przekładają się na wysoką klasę spoiny. Sprzęt zużywa stosunkowo mało prądu, jest także odporny na spadki napięć. Co więcej, spawarki inwertorowe są sprzętem lekkim o małych gabarytach. Bez problemu zabierzesz go ze sobą. Do minusów spawarek inwertorowych zaliczymy fakt, że są to urządzenia o dość skomplikowanej budowie, więc trzeba je naprawiać w wyspecjalizowanych serwisach. Spawarki inwertorowe są najczęściej wybierane przez profesjonalistów.
Ze spawarek transformatorowych chętnie korzystają majsterkowicze, ale także warsztaty i małe firmy. Nic jednak dziwnego, urządzenia te mają dobre parametry spawania, niską cenę i nieskomplikowaną budowę. Kiedy dodamy do tego małą awaryjność, zyskamy funkcjonalny i wydajny sprzęt. Przyda się, jeśli spawasz tylko okazjonalnie i nie masz zamiaru inwestować w drogą spawarkę.
Musisz wiedzieć, że spawarki transformatorowe pobierają sporo prądu, ich praca bywa niestabilna (ma na to wpływ zasilanie) oraz szybko się nagrzewają. Jakość spawania uzależniona jest tutaj od jakości wykorzystywanych elektrod. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając spawarkę transformatorową? Na gabaryty. Im cięższe urządzenie, tym lepszy ma transformator.
Prostowniki spawalnicze są spawarkami, których najczęściej używa się w przemyśle produkcyjny, Urządzenia te są ciężkie, dlatego ich przenoszenie może być problematyczne. Ich zaletą jest to, że zasilają elektrodę prądem stałym, co zapewnia płynną regulację natężenia prądu spawania.
Wymienione spawarki przeznaczone są do różnych prac. Wybierz taką, która będzie Ci dobrze służyła – okazjonalnie lub w firmowym warsztacie. Dla profesjonalisty idealna będzie spawarka inwertorowa, natomiast dla majsterkowicza – transformatorowa. Oczywiście to Ty decydujesz o tym, jaki sprzęt chcesz kupić.