Planując założenie internetu w domu, trzeba wybrać pomiędzy internetem radiowym a światłowodem. Podłączenie do światłowodu nie zawsze jednak jest możliwe – głównie z racji na brak odpowiedniej infrastruktury na danym obszarze. Wówczas pozostaje internet radiowy. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakimi atutami się wyróżnia?
Czym jest internet radiowy
Internet radiowy to typ sieci internetowej charakteryzującej się tym, że sygnał dociera do odbiorcy drogą radiową. Odbywa się to w częstotliwości od 2,4 do 5 GHz. Nadawany sygnał jest sygnałem cyfrowym, co w praktyce oznacza dokładnie tyle, że do jego odebrania niezbędne jest specjalne urządzenie. Internet radiowy zaczął funkcjonować na rynku usług telekomunikacyjnych w latach 90.tych ubiegłego stulecia i cieszył się wówczas ogromną popularnością – głównie we wsiach i mniejszych miejscowościach, niemniej nie było to regułą.
Internet radiowy – dla kogo?
Radiowy internet jest polecany przede wszystkim osobom, które mieszkają na terenach wiejskich i podmiejskich. Właśnie tam najczęściej pojawiają się problemy z podłączeniem światłowodowym, za czym stoi wspomniany już na początku brak stosownej infrastruktury. W przypadku internetu radiowego takie kłopoty nie istnieją, ponieważ sygnał nie jest przesyłany za pośrednictwem przewodów. Mówiąc innymi słowami, internet radiowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie rozwiązanie w postaci światłowodu nie wchodzi ze względów technicznych w rachubę.
Czy warto mieć internet radiowy? Jakie ma zalety?
Zdecydowanie największym atutem internetu radiowego jest jego powszechna dostępność. Wypada przy tej okazji przypomnieć o tym, że umożliwia on korzystanie nie tylko z sieci, ale również oglądanie telewizji internetowej – i to nawet w wysokiej jakości HD. Fale radiowe mają bowiem do siebie to, że docierają także w miejsca znacznie oddalone od miejskich zabudowań. Ponadto sieć radiową da się w bardzo łatwy sposób rozbudować, m.in. poprzez proste podłączanie do niej kolejnych komputerów, a użytkownicy nie są z tego tytułu narażeni na dodatkowe wydatki. Kolejną zaletą internetu radiowego zasługującą na uwagę jest jego zasięg, który nie jest ograniczony limitami pobierania i odbierania danych. Można z niego korzystać do woli. Oczywiście trzeba liczyć się z drugą stroną medalu. Zakładając w domu internet radiowy, należy mieć na uwadze jego wrażliwość na zmieniające się warunki pogodowe – chodzi tutaj głównie o burze czy silny wiatr. Nie jest on też tak szybki jak światłowód, niemniej poza okresem burzowym działa bez zarzutu.
Internet radiowy – jak wybrać?
Wybór połączenia internetowego jest podyktowany indywidualnymi przesłankami. Zawsze warto uwzględnić różne opcje i dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty. Z punktu widzenia użytkowników kluczowe znaczenie w omawianym kontekście mają cena usługi oraz prędkość internetu. Oprócz tego ważną rolę odgrywa tu typ umowy, którą zawiera się na czas określony lub nieokreślony. Zazwyczaj podpisywana jest na rok, po czym można ją przedłużyć albo zakończyć.