Palec młotkowaty to przykurcz, zgięcie i deformacja jednego lub obu stawów drugiego, trzeciego, czwartego lub małego palca u stopy.
To nieprawidłowe zgięcie może wywierać nacisk na palec u nogi podczas noszenia butów, powodując problemy i dolegliwości bólowe. Palce młotkowate zwykle zaczynają się od łagodnych deformacji i z czasem się pogarszają. We wcześniejszych stadiach palce młotkowate są elastyczne, a objawy często można opanować za pomocą nieinwazyjnych metod leczenie. Z czasem palce młotkowate mogą stać się bardziej sztywne i nie będą reagować na leczenie niechirurgiczne.
Jakie dolegliwości powoduje palec młotkowaty?
Najczęstszą przyczyną palca młotkowatego jest brak równowagi między mięśniami a ścięgnami. Ta nierównowaga, która prowadzi do zgięcia palca, wynika z mechanicznych lub neurologicznych zmian w stopie, które u niektórych osób pojawiają się z czasem. Palce młotkowate mogą być pogarszane przez źle dopasowane, zbyt ciasne buty. Czasami palec młotkowaty jest wynikiem wcześniejszego urazu palca, u niektórych osób palce młotkowate są dziedziczone lub powstają w wyniku przykładowo haluksów.
Typowe objawy palców młotkowatych to ból lub podrażnienie podczas noszenia butów, odciski i modzele na palcach, które są spowodowane ciągłym tarciem o but, zapalenie, zaczerwienienie lub pieczenie, przykurcz palca, niemożliwość jego rozprostowania. W cięższych przypadkach palca młotkowatego mogą tworzyć się otwarte rany. Palce młotkowate są stanem postępującym, same nie znikają i zwykle z czasem ulegają pogorszeniu. Jednak nie wszystkie przypadki są takie same, lekarz oceni twoje palce młotkowate, aby opracować plan leczenia dostosowany do twoich potrzeb.
W niektórych przypadkach, zwykle gdy palec młotkowaty stał się bardziej sztywny i bolesny lub gdy rozwinęła się otwarta rana, konieczna jest operacja. Często pacjenci z palcem młotowatym mają jednocześnie korygowane haluksy lub inne deformacje stopy. Wybierając procedurę lub kombinację procedur dla konkretnego przypadku, chirurg weźmie pod uwagę stopień deformacji, liczbę zmienionych palców, wiek, poziom aktywności i inne czynniki.