Uważa się, że ambra, materiał czasami dryfujący w morzu lub oceanie, powstaje w jelitach kaszalotów wokół rdzenia niestrawionej substancji stałej, takiej jak dziób kalmarów.
Ambra jest znana przede wszystkim z zastosowania w tworzeniu perfum i zapachów podobnych do piżma. Naturalną ambrę nadal można znaleźć w niektórych ekskluzywnych perfumach. Jest zbierana ze szczątków znalezionych na morzu i na plażach, chociaż jego prekursor pochodzi z kaszalota, który jest gatunkiem zagrożonym wymarciem. Starożytni Egipcjanie palili ambrę jako kadzidło, podczas gdy we współczesnym Egipcie ambra jest używana do perfumowania papierosów. Podczas Czarnej Śmierci w Europie ludzie wierzyli, że noszenie kulki ambry może pomóc im zapobiec zarażeniu, ponieważ zapach ambry zmieniał zapach powietrza, który był uważany za przyczynę zarazy. W średniowieczu Europejczycy używali również ambry jako leku na bóle głowy, przeziębienia, epilepsję i inne dolegliwości. Od XVIII do połowy XIX wieku przemysł wielorybniczy prosperował. Według niektórych raportów co roku zabijano prawie 50 000 wielorybów, w tym również kaszalotów. W XIX wieku miliony wielorybów zabijano ze względu na ich tłuszcz, fiszbiny i ambrę, w celu zwiększenia zysków wielorybników i wkrótce stały się zagrożone jako gatunek.
Mimo że ambra nie jest obecnie zbierana z wielorybów, ale z oceanów i plaż, wiele krajów zakazuje eksportowania i handlowania ambrą w ramach ogólnego zakazu polowania i eksploatacji wielorybów.
Większość komercyjnie zbieranej substancji pochodzi z Bahamów. Znaleziono także skamieniałe grudki ambry sprzed prawie 2 milionów lat. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://phama.co/ambra-sztuczna-i-naturalna-roznice/. Ambra jest obecnie produkowana syntetycznie i szeroko stosowana w przemyśle perfumeryjnym. Ponieważ ambra jest rozpuszczalna w alkoholu, chloroformie, eterze i niektórych olejkach lotnych i utrwalonych, jest powszechnie stosowana jako środek utrwalający w produkcji rzadkich perfum i zapachów, takich jak piżmo. Sprawia, że zapachy perfum utrzymują się dłużej na ciele i nie parują.