Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że przyczyny chrapania mogą być często banalne i łatwo jest sobie z nimi poradzić we własnym zakresie.

Przykładowo odwodnienie, oprócz zakłócania snu, może również nasilać chrapanie. Odwodnienie powoduje, że śluz wyściełający drogi oddechowe staje się grubszy niż zwykle. To sprawia, że przeciwległe powierzchnie dróg oddechowych są bardziej podatne na sklejanie się ze sobą i powodowanie niedrożności powodującej chrapanie. Poprzez te same mechanizmy, co odwodnienie, spanie w ciepłym, suchym środowisku może pogorszyć chrapanie. Chociaż może to nie rozwiązać całkowicie chrapania, użycie nawilżacza może naprawdę pomóc ograniczyć występowanie objawów. Mylące jest to, że dla innych wilgotne środowisko i zmiany pogody mogą również nasilać chrapanie. Często jest to prawdą, jeśli chrapanie jest spowodowane przewlekłymi nieżytami nosa, w których stan zapalny reaguje na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Alergia, katar i zwykłe przeziębienia mogą powodować pogorszenie chrapania. Można temu łatwo zaradzić zażywając tabletki na chrapanie. Również spanie na plecach może powodować głośniejsze chrapanie z powodu blokowania dróg oddechowych. Spanie na plecach jest w tej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem, a pomóc w tym może także spanie na specjalnej poduszce przeciw chrapaniu. Także położenie głowy nieco wyżej niż dotychczas poprawi jakość i ciągłość snu oraz złagodzi objawy chrapania.

Różne skuteczne sposoby na chrapanie można wypróbować samodzielnie w domu.

Na stronie http://sposobynachrapanie.pl możesz przeczytać artykuły, jak ograniczyć chrapanie, które mogą ci pomóc. Spożywanie alkoholu powoduje rozluźnienie mięśni, nawet bardziej niż podczas zasypiania. Alkohol nie tylko pomaga rozluźnić mięśnie, ale także powoduje odwodnienie. To powoduje, że śluz w drogach oddechowych staje się bardziej lepki. Zwiększa to zapadanie się dróg oddechowych i zwiększa odporność na napływające powietrze, co może nasilać chrapanie. Nadwaga często może powodować chrapanie, ponieważ dodatkowe tkanki naciskają na drogi oddechowe blokując swobodny przepływ powietrza.