Alkoholizm to choroba, która przybiera wiele postaci.

Jej wcześniejsze etapy mogą polegać jedynie na regularnym piciu w weekendy i inne dni wolne, podczas gdy bardziej zaawansowana choroba przejawia się całkowitym brakiem zainteresowania innymi aspektami życia. Dla osoby uzależnionej liczy się jedynie dostęp do alkoholu w jak największej ilości każdego dnia. Okazuje się, że isntnieją nie tylko metody farmakologiczne pozwalające na walkę z tym problemem. Alkoholizm to schorzenie natury psychicznej, dlatego niezwykle istotną rolę odgrywa w tym przypadku właściwie prowadzona psychoterapia.

Różne formy psychoterapii dla osób uzależnionych

Jedną z ciekawszych i skuteczniejszych metod jest tak zwana psychoterapia grupowa. W ramach takiego wsparcia, grupy alkoholików spotykają się i prowadzą rozmowy pod nadzorem terapeuty. Takie spotkania są bardzo cenne w procesie leczenia. Poznawanie innych osób z podobnymi problemami, dzielenie się doświadczeniami czy też chwalenie sukcesami może pomóc w zyskaniu silnej motywacji do zerwania z nałogiem i odzyskania kontroli nad własnym życiem. Nic więc dziwnego, że wiele ośrodków terapeutycznych oferuje takie formy wsparcia.

Oczywiście istotną formą walki z nałogiem może być również psychoterapia indywidualna. Odbywa się ona w ramach osobistej rozmowy z terapeutą, ale istnieje też możliwość prowadzenia takich konsultacji on-line. W czasie tych rozmów możliwe jest uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań, a także motywacji w walce z nałogiem. Ponadto terapeuta może doradzić inne dodatkowe formy wsparcia, takie jak na przykład wszywka alkoholowa powodująca silne i nieprzyjemne objawy po spożyciu nawet małej ilości alkoholu. To wszystko przekłada się na odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

Terapia alkoholowa dotyczy nie tylko osób z tak zwanego marginesu społecznego. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularna jest pomoc dla wysokofunkcjonujących alkoholików. Pod tym pojęciem kryje się alkoholizm osób, które z pozoru prowadzą dostanie życie i osiągają sukcesy zawodowe. Potrafią one jednak skutecznie ukrywać swój problem alkoholowy, który stale się pogłębia. Wiele placówek w Polsce oferuje wsparcie dla takich osób, dlatego dobrze jest sprawdzić zasoby Internetu w poszukiwaniu takich form pomocy.