Kable Ethernet już dawno przestały być wyłącznie nowinką technologiczną – na dobre zagościły one w naszych domach, zakładach oraz fabrykach. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem to właśnie dzięki ich zastosowaniu możliwe jest połączenie z globalną siecią Internet lub z systemem wewnętrznym komputerów, urządzeń peryferyjnych, kamer telewizji przemysłowej oraz wielu innych nowinek technologicznych.
Pomimo, że struktura kabla nie jest zbyt skomplikowana, to pozwala ona na wydajne przesyłanie pakietów z prędkościami od 10 do nawet 100 GB na sekundę, co w większości przypadków okazuje się być wartością w pełni wystarczającą. Składają się one w lwiej części przypadków z żył głównych oraz gumowej, wysoce elastycznej powłoki zewnętrznej, która to znacznie ułatwia montaż okablowania i jego umieszczenie w nawet najbardziej niedostępnych obszarach budynku lub pokoju. Wielu producentów stara się dodatkowo zwiększyć wydajność opisywanych wyrobów zaopatrując je w specjalny ekran wykonany z materiału tekstylnego lub też z niewielkiej warstwy metalu, dzięki czemu poszczególne żyły w znacznie mniejszym stopniu narażone są na wszelkiej maści zakłócenia generowane przez znajdujące się w ich pobliżu urządzenia elektroniczne lub maszyny.
Wytwórcy kabli Ethernet, jak np firma Bitner Sp. z o.o., w ostatnich latach coraz większą wagę przywiązują także do bezpieczeństwa użytkowników. Aby je zmaksymalizować, standardowe materiały zastępowane są ich bezhalogenowymi odpowiednikami. Sprawia to, że produkt nie rozprzestrzenia płomienia na pojedynczym kablu, może być wykorzystywany w szerokim zakresie temperatur bez obaw o zdrowie i życie osób przebywających w jego pobliżu, jak również – znacznie ułatwia ewentualną ewakuację. Kiedy bowiem dojdzie do zapłonu, wyrób emitować będzie niemalże przezroczysty, jasny oraz niegryzący dym, dzięki czemu domownicy lub pracownicy będą mogli bez problemu wydostać się z pomieszczenia. Aby mieć pewność, że nabywamy kabel, który w razie pożaru nie utrudni akcji ewakuacyjnej lub ratunkowej, sprawdźmy przed dokonaniem zakupu czy jest on opatrzony wszelkimi niezbędnymi certyfikatami potwierdzającymi zgodność z obecnie obowiązującymi normami, jak również – czy przeszedł on rygorystyczne testy przed wprowadzeniem go na rynek.
Z doświadczenia powiedzieć możemy także, że na kablu Ethernetowym nie warto oszczędzać, bowiem nawet jego zawansowana technologicznie wersja z pewnością nie wydrenuje naszego portfela. Jeżeli jednak zdecydujemy się za każdy metr bieżący okablowania nieco dopłacić, będziemy mogli mieć przekonanie graniczące z pewnością, że produkt taki powstał z wysokiej jakości materiałów, jego rezystancja oraz impedancja kształtują się na zadowalającym poziomie, natomiast on sam może być wykorzystywany w pomieszczeniach, w których temperatura waha się od minus trzydziestu do nawet plus siedemdziesięciu stopni Celsjusza. Zapraszamy do zaznajomienia się z naszym katalogiem jeżeli poszukują Państwo wyrobów o niezwykłej wręcz wydajności, żywotności i elastyczności!