Jeśli masz złą jakość powietrza w pracy czy w domu i jest ono zanieczyszczone, na samym początku najlepiej jest ustalić, dlaczego jakość powietrza w pomieszczeniu jest niska.

Na przykład, jeśli mieszkasz przy ruchliwej drodze i zanieczyszczenia docierają spoza domu, dobry system klimatyzacji z pewnością może pomóc. Systemy klimatyzacyjne są obecnie przeznaczone nie tylko do chłodzenia powietrza, ale także do odfiltrowywania zanieczyszczeń i alergenów, które mogą powodować problemy zdrowotne. Można również zainstalować nowoczesny system z funkcją oczyszczania powietrza w celu usunięcia szkodliwych bakterii i wirusów z powietrza. Można również skorzystać z usług takich jak ozonowanie pomieszczeń, aby oczyścić powietrze z zanieczyszczeń, patogenów, alergenów i brzydkiego zapachu. Wirusy i bakterie mogą przetrwać na kropelkach z dróg oddechowych znajdujących się w powietrzu nawet przez kilka dni, a osoby oddychające powietrzem zawierającym te kropelki będą narażone na wysokie ryzyko zachorowania. Dlatego istnieje potrzeba niezawodnej i wydajnej metody dezynfekcji powietrza w celu odkażenia tych obszarów wysokiego ryzyka. Co można zrobić w przypadku złej jakości powietrza w pomieszczeniach

Najpopularniejszą metodą dezynfekcji powietrza jest użycie promieniowania ultrafioletowego, które zabija bakterie i wirusy, uszkadzając komórki mikroorganizmów.

Jednak promieniowanie UV może dezynfekować powietrze tylko w pobliżu lamp, ponieważ światło UV ma ograniczoną zdolność penetracji. W przypadku pomieszczenia skażonego sama dezynfekcja UV nie jest wystarczająca, aby zapewnić nam środowisko wolne od wirusów. Ozon jest dobrze znanym silnym utleniaczem, który może skutecznie zabijać mikroorganizmy w pomieszczeniach. Zastosowania ozonu w oczyszczalniach wody i ścieków są dobrze udokumentowane i jest on szeroko stosowany w większości współczesnych miast również do dezynfekowania pomieszczeń. O zaletach dezynfekowania pomieszczeń ozonem przeczytasz tutaj https://ozonsystem.pl. W przeciwieństwie do promieniowania UV i filtrów HEPA, ozon jest gazem, który może przenikać do każdy zakamarek pomieszczenia, a tym samym skutecznie zdezynfekować całe pomieszczenie. Ponieważ ozon jest niestabilny, łatwo przekształca się go z powrotem w tlen, nie pozostawiając szkodliwego ozonu po dezynfekcji.