Coraz częściej na dachach budynków spotkać możemy zainstalowane kolektory słoneczne. A czy ktoś kiedyś zastanawiał się w jaki sposób właściwie one działają? Jak energia słoneczna jest w nich przetwarzana?
Otóż przed przejściem do wyjaśniania samej zasady działania kolektorów słonecznych warto powiedzieć kilka słów na temat samej energii słonecznej. Mianowicie moc jaka można uzyskać na powierzchni Ziemi wynosi ok. 1000W/m2, ale w rzeczywistości jest ona jeszcze większa bowiem część energii odbijana i pochłaniana jest przez atmosferę zanim dotrze do powierzchni Ziemi.
W energię słoneczną warto jest inwestować bowiem stanowi ona dożywotnią gwarancje stałego źródła energii, a także nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego, jest energią czystą. Jeszcze do niedawna wadą takich instalacji słonecznych były zbyt wysokie koszty ale w ostatnich czasach sytuacja diametralnie się zmienia i to nie stanowi już tak dużego problemu.
Na rynku dostępne są coraz tańsze kolektory słoneczne, a bardzo często można także otrzymać dofinansowanie z unii Europejskiej. Systemy fotowoltaiczne służą głównie do ogrzewania wody na potrzeby gospodarstw domowych, a także ogrzewania budynków.
Działają one natomiast w ten sposób, że nośnik energii cieplnej nagrzewany jest przez promienie słoneczne, a następnie podgrzewa on wodę, która zebrana jest w specjalnym zbiorniku. W przypadku niedoboru energii słonecznej cały system będzie nieskuteczny. Można natomiast połączyć system solarny z tradycyjnym systemem ogrzewania wody, który energię słoneczna będzie zastępował elektryczną w przypadku jej niedoboru. Z pewnością fotowoltaika w domu jest bardzo dobrym pomysłem na wsparcie domowego budżetu, oczywiście na zwrot należy czekać latami, jednak obecnie można skorzystać z dofinansowania unijnego. Można otrzymać do 5000 złotych zwrotu z inwestycji. Tego rodzaju wsparcie skłania coraz więcej osób do zakładania systemów fotowoltaicznych. Energia odnawialna z roku na rok będzie coraz bardziej znaczącym źródłem energii eklektycznej dla naszych domów.