Świece służyły kiedyś jako podstawowe oświetlenie, sytuację tą zmieniło dopiero wynalezienie i upowszechnienie energii elektrycznej.

Świece istniały już 3000 lat przed naszą erą w Grecji i Egipcie, gdzie świecznik odkryto przykładowo w grobie faraona Tutanchamona. Jako świecę służyły papirusy i wosk pszczeli, w Chinach świece wytwarzano z wosku pochodzenia roślinnego wlewanego do papierowej tuby. W średniowieczu zastosowano także świece do odmierzania czasu. Dziś najczęściej pełnią funkcje ozdobne, ale także powszechnie korzysta się ze świec zapachowych. Zapachy świec podzielone są na kategorie takie jak odświeżające, kwiatowe czy też owocowe. Do produkcji świec stosuje się przykładowo cytryny, pomarańcze, cydr, róże, fiołki, karmel, mango, migdał. Oczywiście olejki aromatyczne można uzyskiwać także z wielu innych roślin. Wybór knota uzależniony jest od charakteru świecy, świeca mogą być wlewane się szklanych pojemników, słoiczków, mogą być także specjalne formowane i rzeźbione świeczki zapachowe. Jak bezpiecznie używać świec w naszych domach?

Knot bawełniany polecany jest do świec produkowanych z dodatkiem naturalnego wosku.

Gdy tylko knot się spali, wosk nagrzewa się i umożliwia uwalnianie zapachu. Istnieje również drewniany knot często z cedru, również przystosowany do perfumowanych świec, po zapaleniu drewniany knot będzie trzaskał dając dodatkowe efekty. Do świec zapachowych polecamy świece wykonane z wosku roślinnego soja, rzepak, zamiast świec z wosku parafinowego otrzymywanego z rafinacji produktów ubocznych ropy. Oczywiście trzeba pamiętać o kilku zasadach kiedy chcemy aby nasza świeca dobrze się spalała. Należy przechowywać je w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.. Nie wystawiamy świec bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, co powoduje blaknięcie lub źródła ciepła co może to zmiękczyć wosk. Świec nie umieszczamy w przeciągu lub w pobliżu łatwopalnych przedmiotów. Kiedy poszukujemy dobrej jakości świec zapachowych, możemy kupić produkty firmy Woodwick sklep w którym je znajdziemy z pewnością będzie miał do wyboru wiele różnych zapachów. Znajdziemy także wiele różnych kolorów i kształtów.