Każdy z nas zna rocznego słonecznika, którego jasne czapki kwiatów poruszają się po słońcu, a jego nasiona nadają nam szczególny smak, aromat i słynny olej słonecznikowy. Okazuje się jednak, że oprócz dużych roślin słonecznika, o stosunkowo niewielkiej liczbie jasnych płatków, są też rośliny o skromniejszym rozmiarze, których czapki kwiatowe składają się praktycznie tylko z płatków o różnych kolorach, od jaskrawożółtego do pomarańczowego, a nawet prawie czarnego. Jest to helianthus lub ozdobny słonecznik w doniczce, który w razie potrzeby można uprawiać nawet w domu.
Dzięki pracy hodowców do tej pory wyhodowano wiele interesujących odmian heliantusa, które są doskonale rozmnażane przez nasiona. Kwiaty w wielu odmianach mogą osiągnąć prawie trzy dziesiątki centymetrów, a same odmiany można z grubsza podzielić na trzy kategorie – gigantyczne, średniej wielkości i zwarte.
Słonecznik dekoracyjny: sadzenie i pielęgnacja
Tak więc, jeśli udało ci się kupić dekoracyjne nasiona słonecznika, natychmiast pojawia się pytanie o wybór miejsca do siewu. W przypadku tego kwiatu należy preferować najlepiej oświetlone części działki z glebą odżywczą, umiarkowanie wilgotną, luźną, przepuszczającą powietrze i wilgoć. Jest świetny, jeśli po stronie północnej znajduje się ściana domu, ogrodzenie lub wysoki krzak z rozprzestrzeniającą się koroną, chronią rośliny przed nagłymi podmuchami wiatru i zapobiegają pękaniu łodygi.
Przed siewem należy wykopać glebę do pełnego bagnetu łopat, poluzować i wykonać otwory o głębokości trzech centymetrów, w podstawie których posypać popiół drzewny, łyżeczką do każdego ziarna.
Nasiona próbują zamknąć się na głębokości około trzech centymetrów i umieścić na miejscu, tak aby między roślinami pozostał co najmniej pół metra.
Możesz rozpocząć wysiew nasion na samym początku maja, zwykle po 7-8 dniach pojawiają się pierwsze pędy. Przez cały ten okres zaleca się utrzymywanie gleby lekko wilgotnej, aw przyszłości spróbuj poluzować glebę wokół łodygi, podlać glebę podczas wysychania i raz w tygodniu dodać do pędu łyżeczkę popiołu drzewnego.
Około lipca otworzą się pierwsze kwiaty, a jeśli sezon nie będzie zbyt gorący, kwitnienie potrwa do początku października. Aby kwitnienie było tak bujne i długie, jak to możliwe, musisz okresowo wyrywać kwitnące pąki, aby utworzyć nasiona, a następnie roślina utworzy nowe pąki. Ponadto, usuwając wyblakłe kwiatostany, zachowasz ogólną dekoracyjność rośliny.
W przypadku słonecznika domowej roboty musisz wybrać garnek – o szerokości 35-45 cm i głębokości około 30 cm, po czym należy go zdezynfekować, gotując na parze we wrzącej wodzie lub wlewając do środka 2% roztwór nadmanganianu potasu i spłukując wodą w temperaturze pokojowej. W podstawie garnka z helianthem musi znajdować się co najmniej jeden otwór do odprowadzenia nadmiaru wilgoci. Rozpocznij napełnianie doniczki drenażem, może to być drobno posiekana cegła, ekspandowana glina, a nawet gleba do akwarium. Warstwa drenażowa musi mieć co najmniej dwa centymetry. Warstwa gleby odżywczej (mieszanina torfu, piasku i próchnicy w równych częściach), o grubości 3-4 cm, musi zostać ułożona na drenażu, a resztę naczynia należy wypełnić zwykłą glebą dla kwiatów lub gleby ogrodowej. Ilość ziemi musi być taka, aby trzy centymetry pozostały do krawędzi doniczki. Po napełnieniu doniczki glebą należy ją podlać, potrzebna ilość wody jest taka, że woda kapie z otworu na dnie doniczki, co oznacza, że gleba jest całkowicie mokra. Następnie możesz zacząć sadzić nasiona. Pamiętaj tylko, że w doniczkach do uprawy heliantusa w domu lepiej jest sadzić nie jedno ziarno, ale dwa lub nawet trzy. W przyszłości wybierasz po prostu najsilniejszą i najlepiej rozwiniętą roślinę, a inne można przesadzić na miejsce lub sadzić w doniczce, w której nie pojawiły się sadzonki.
Nasiona w glebie doniczki muszą być zakopane nieco mniej niż w przypadku wysiewu w otwartym terenie. Wystarczy dwa centymetry. Po wysiewie monitoruj stan gleby, powinna ona być stale lekko wilgotna. W tym okresie dozwolone jest pokrycie garnka folią, umieszczenie go w ciepłym miejscu.
Zwykle pojawiają się pędy trzeciego lub czwartego dnia, film należy usunąć, a doniczkę z heliantusem należy umieścić w oświetlonym miejscu. Dalsza pielęgnacja domowego heliantusa jest bardzo prosta i polega na podlewaniu, gdy gleba wysycha i rozluźnia się, zapobiegając tworzeniu się skorupy. Następnie stanie się pięknym kwiaty na 8 marca.