Zastanawiasz się, ile może trwać oraz jak mocno angażujące jest tworzenie aplikacji webowych w dzisiejszych czasach? Budowanie wysoce zaawansowanych aplikacji webowych wymaga nie tylko poświęcenia czasu, ale i dobrego zaplanowania wykonywanych czynności. Tylko dobrze opracowana strategia pozwoli Ci zbudować aplikacje WEB, które zachwycą klientów oraz potencjalnych użytkowników. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jak powinien działać programista aplikacji WEB oraz jakie są najpopularniejsze technologie.
Aplikacja WEB – w jakiej technologii można ją stworzyć?
Nowoczesne aplikacje WEB można tworzyć w naprawdę różnych technologiach. Warto dodać, że aplikacja WEB składa się głównie z dwóch elementów: frontendu i backendu. Pierwsza część to ta odpowiedzialna za to, co każdy użytkownik widzi i doświadcza podczas użytkowania aplikacji. Programista aplikacji WEB powinien umieć również programować backend, czyli wszelkie kwestie dotyczące funkcjonalności serwisu, logiki aplikacji czy baz danych.
Ogólnie rzecz biorąc backend stale komunikuje się z frontendem, dlatego w celu poprawnego funkcjonowania aplikacji WEB, koniecznie jest dobre zoptymalizowanie tych dwóch kwestii. Nowoczesne aplikacje internetowe można tworzyć w takich językach programowania, jak:
- PHP,
- Javasript,
- Ruby,
- Python,
- Java.
Oczywiście to tylko najpopularniejsze języki programowania, które pozwalają na tworzenie aplikacji WEB – APP. Aplikacja internetowa, którą stworzy doświadczony programista aplikacji WEB powinna być przede wszystkim: funkcjonalna, elastyczna, bezpieczna, skalowalna, dopasowana do potrzeb użytkowników, przejrzysta. Tworzenie aplikacji webowych wymaga stosowania znanych i polecanych rozwiązań oraz języków programowania – tylko wtedy można mieć pewność, że program będzie stabilny i odpowiednio wydajny na co dzień.
Jak wybrać odpowiednią technologię do tworzenia aplikacji WEB?
Zanim zdecydujesz się na stworzenie aplikacji internetowej, koniecznie weź pod uwagę takie kwestie, jak:
- rodzaj projektu – to ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa na stopień skomplikowania realizowanych prac na etapie wdrażania i tworzenia aplikacji,
- wielkość aplikacji i jej złożoność,
- dostępny budżet,
- bezpieczeństwo – wbrew pozorom, bezpieczeństwo aplikacji webowej to podstawa w dzisiejszych czasach, aby użytkownicy chcieli z niej korzystać.
Na podstawie tych danych łatwo ocenisz, jaka technologia pozwoli Ci na budowanie aplikacji WEB w najwygodniejszy sposób.
Platformy no-code, low-code, a projektowanie aplikacji internetowych
W dzisiejszych czasach nowoczesne platformy no-code pozwalają na szybkie budowanie aplikacji WEB nawet bez wiedzy programistycznej. Dzięki temu programista aplikacji WEB może znacznie przyśpieszyć swoją pracę i jednocześnie zająć się backenem i frontendem. Aplikacje internetowe tworzone z użyciem platform bezkodowych są równie funkcjonalne, jak te pisane w tradycyjny sposób przy pomocy jednego z popularnych języków programowania. Warto jednak zaznaczyć, iż no-code znacznie przyśpiesza proces budowania nowych aplikacji, ich wdrażania, a także ogranicza koszty przedsięwzięcia.